Pierwszy lot nowatorskiej konstrukcji pionowego startu i lądowania

Lilium Jet

Niemiecka firma Lilium Aviation zakończyła pierwsze loty testowe samolotu pionowego startu i lądowania (VTOL). Ta kompaktowa konstrukcja opracowana została jako ekologiczny środek transportu w lotnictwie cywilnym.

Statek powietrzny wyposażony jest w 36 oddzielnych silników. Jak akcentuje producent, w jednym czasie może dojść do awarii nawet kilku jednostek napędowych i nie spowoduje to zagrożenia dla kontynuowania dalszego bezpiecznego lotu. Samolot był testowany na prywatnym lotnisku i kontrolowany zdalnie przez operatora, który wykonał pionowy start i kilka kręgów. Chociaż dyrektor generalny spółki, Daniel Wiegand stwierdził, że ten dwumiejscowy statek powietrzny będzie mógł latać z prędkościami dochodzącymi do 300 km/h i na odległość ok 300 km, to ograniczenia pierwszych lotów uniemożliwiały zweryfikowanie tych założeń.

Teraz, gdy Lilium wykonał udany dziewiczy lot, firma zamierza rozpocząć prace projektowe pięciomiejscowej wersji dedykowanej sektorowi przewozów lotniczych (powietrzne taxi) i innym formom płatnego transportu.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus