Nowa technologia ochrony pilotów przed oślepianiem laserami z ziemi

Oslepianie laserem pilotów w kokpicie

Jayan Thomas, chemik i naukowiec z Uniwersytetu Centralnej Florydy w Orlando pracuje nad stworzeniem okularów, których konstrukcja z elementami złota mogłaby chronić pilotów przed oślepieniem lub uszkodzeniem wzroku przez lasery, które w ostatnim czasie dosyć często są kierowane z ziemi w kierunku przelatujących nisko samolotów.

Thomas prowadzi badania z innymi naukowcami z Carnegie Mellon Institute w dziedzinie nanotechnologii. Zespół pracuje nad opracowaniem metod impregnacji soczewki z niewielkimi klastrami złota, które blokują wysoką intensywność światła laserowego umożliwiając normalne widzenie. W zeszłym roku, Federalna Administracja Lotnictwa (USA) udokumentowała ponad 3.4 tys. incydentów, które związane były z kierowaniem laserów w stronę samolotów.

Kapitan Steve Sevier, który jest pilotem linii lotniczych US Airways oraz ekspertem do spraw bezpieczeństwa w organizacji Coalition of Air Line Pilots Associations wyjaśniał, iż ostatnio jego lekarz powiedział, że ledwo udało mu się uniknąć poważnych obrażeń oczu po tym jak został oślepiony przez wiązkę laserową podczas podejścia do lotniska w Los Angeles (LAX). Jednak według portalu Orlando Sentinel "Większość ekspertów twierdzi, że istnieje niewielka szansa, iż piloci doznają znacznego uszczerbku na zdrowiu po oślepieniu laserem z ziemi z odległości setek lub tysięcy metrów”.

Chociaż coraz bardziej wydajne lasery są już publicznie dostępne, to media nie informują o podobnych wypadkach skutkujących uszkodzeniem wzroku pilota. Jednak potencjalne skutki wynikające z bardzo jasnego oświetlenia kokpitu podczas krytycznych faz podejścia mogą okazać się bardzo niebezpieczne. W odpowiedzi na obawy o koszty, Thomas powiedział, iż jego badania obracają się wokół nanotechnologii, a ilość złota wymagana dla pary okularów jest o wiele mniejssza niż część uncji.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus