NASA przeprowadziła testy zderzeniowe śmigłowca CH-46E
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) ogłosiła, iż w ramach współpracy z US Navy oraz FAA przeprowadziła w ostatnich dniach operację zrzucenia z wysokości kadłuba śmigłowca CH-46E. Wykonany test miał na celu poprawę bezpieczeństwa, wydajności oraz technik konstrukcyjnych przemysłu śmigłowcowego. Kolejna tego typu operacja ma się odbyć latem przyszłego roku, ale z wykorzystaniem płatowca CH-46E wzbogaconego o kompozytowe elementy.
Test był obserwowany przez naukowców, rejestrowany przez 40 kamer (w tym niektóre z możliwością nagrywania w tempie 500 klatek na sekundę) oraz komputery zbierające dane z 350 punktów. W kadłubie znajdowało się 15 manekinów, które testowały zmodernizowane pasy i fotele mające zwiększyć szanse na przeżycie podczas katastrof śmigłowców. Ale eksperyment był również znaczący dla rozwoju technologii statków powietrznych pionowego startu i lądowania.
Podczas tego doświadczenia w kadłubie maszyny NASA umieściła także czujniki ruchu, które w dodatkowy sposób miały śledzić ruchy manekinów. Wyniki obu prób mają zostać wykorzystane przez NASA w badaniach konstrukcji pionowego startu i lądowania wszystkich typów i przeanalizowane w celu umożliwienia przewozu śmigłowcami większej ilości pasażerów i cargo oraz szybszego i bezpieczniejszego, a jednocześnie bardziej wydajniejszego i cichszego transportu. Płatowiec CH-46E jest tym samym modelem, co używany przez Marine Helicopter Squadron One do transportu prezydenta. Wideo z przeprowadzonych prób dostępne jest tutaj
Komentarze