Napędzany energią słoneczną samolot przeleciał ponad Alpami

Sunseeker Duo

Firma Solar Flight z Kalifornii zanotowała kolejny postęp w rozwoju projektu dwumiejscowego napędzanego energią słoneczną samolotu Sunseeker Duo. Konstrukcja ta wykonała w tym miesiącu lot demonstracyjny ponad Alpami. Za jej sterami zasiedli założyciele spółki, Eric oraz Irena Raymond, którzy powtórzyli tym samym ich wyczyn z 2009 r., kiedy przelecieli ponad Alpami samolotem Sunseeker II. Do ostatniego lotu wystartowali 2 sierpnia z lotniska w Turynie. 

Następnego dnia, Duo z powodu warunków meteorologicznych miał trudności z osiągnięciem odpowiedniej wysokości. „Znajdowaliśmy się w Matterhorn po włoskiej stronie i patrzyliśmy na niemożliwą do przejścia ścianę lodu. Musieliśmy wspiąć się kilka tysięcy stóp wyżej, żeby przedostać się do Zermatt, jednak nasze akumulatory były już na wyczerpaniu”, powiedział Eric Raymond. "W związku z tym faktem polecieliśmy najpierw na południe, gdzie lataliśmy w trudnych warunkach, aż baterie w pełni się nie naładowały".


Załoga poleciała również w stronę lodowca Aletsch aby zobaczyć najwyższe szwajcarskie szczyty. "Lot na północ może być celem naszego następnej eskapady do Szwajcarii”, powiedziała Irena Raymond. 7 sierpnia wykonali lot z powrotem do Włoch w mniej niż cztery godziny, osiągając maksymalną wysokość 14900 stóp. Wyżej nie mogli się wznieść z powodu braku tlenu na pokładzie. Duo, jest reklamowany jako pierwszy dwumiejscowy samolotu napędzany energią słoneczną, który wyposażony jest w składane skrzydła, 1510 ogniw słonecznych i akumulator. Jego oblot nastąpił w 2013 r. 

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus