Największy na świecie dron amfibia testowany w USA

Dron Flyox Mark II

Federalna Administracji Lotnictwa USA (FAA) wydała zgodę na rozpoczęcie testów w locie dużego dwusilnikowego drona Flyox Mark II, zbudowanego przez spółkę Singular Aircraft z Barcelony. Dron amfibia ma rozpiętość skrzydeł wynoszącą prawie 10,7 m i po przystosowaniu do wykonywania lotów przeciwpożarowych może przenosić do 1800 kg wody.

Według Singulara jest to największa na świecie bezzałogowa amfibia, która może być wykorzystywana też w rolnictwie, do transportu cargo, prowadzenia misji ratunkowych, czy też nadzoru stref nadgranicznych. Próby w locie przeprowadzi spółka Unmanned Aircraft International, z siedzibą w Casper, w stanie Wyoming. "Uzyskanie zezwolenia do latania dronem o masie 8 800 funtów jest bardzo trudne", powiedział kierownik operacji UAI, Chuck Jarnot.


Dron może być przewożony na standardowej przyczepie o długości 12 m, a jego montaż zajmuje ok. cztery godziny. Statek powietrzny może wykonywać loty w dzień lub w nocy, startować lub lądować na śniegu, wodzie lub utwardzonych pasach startowych. Konstrukcja posiada wewnętrzny system GPS, który umożliwia autonomiczny start, wykonanie misji i lądowanie, bez jakiejkolwiek ingerencji operatora. Zgodnie z zapewnieniami producenta, Mark II Silnik spala 95-oktanowe paliwo i będzie mógł wykonywać loty o długotrwałości nawet do 28 godzin na odległość ponad 4,5 tys. km.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus