Przejdź do treści
Źródło artykułu

FAA: Zderzenia z dronami bardziej niebezpieczne niż z ptakami

Jak poinformowała Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA), wielomiesięczne badania przeprowadzone przez konsorcjum uniwersyteckich naukowców wykazały, że uderzenia dronów mogą spowodować poważniejsze uszkodzenie samolotów niż uderzenia ptaków o podobnej masie i lecących z podobną prędkością. Komercyjne statki powietrzne są zaprojektowane tak, aby ich kadłub wytrzymał uderzenia ptaków o masie do 3,63 kg (8 funtów), a przednia szyba do 1,81 kg (4 funty), jednak elementy te mogą zostać uszkodzone w momencie zderzenia z dronem o takiej samej masie.

Bezzałogowce są zbudowane z twardych, sztywnych materiałów, podczas gdy ptaki to w większości woda - stwierdzili naukowcy. Testy zostały oparte na symulacjach komputerowych, z dodatkowymi danymi uzyskanymi poprzez przebadanie używanych w lotnictwie materiałów i komponentów.

Niebezpieczeństwo stanowią również akumulatory litowe używane w dronach. Przy uderzeniu z dużą prędkością taki akumulator zostałby zniszczony, ale przy niższej, na przykład podczas podejścia do lądowania lub startu, bateria może wpaść do kadłuba, co zwiększa ryzyko jej pożaru. Konsorcjum planuje kontynuować testy do 2021 r. i zbadać wpływ zderzeń dronów z  samolotami GA, śmigłowcami i silnikami turbowentylatorowymi. Pełny raport z dotychczasowymi wnioskami został opublikowany tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony