FAA bada przypadek zrzucania ze śmigłowca pieniędzy nad stadionem (film)

11.jpg

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) wszczęła dochodzenie chcąc zbadać, czy firma czarterująca helikopter w Las Vegas naruszyła przepisy bezpieczeństwa, zrzucając w ramach specjalnej promocji 10 tys. dolarów w gotówce na stadion w czasie przerwy meczu piłki nożnej.

Śmigłowiec należący do Skyline Helicopter Tours kilka razu okrążył trybuny stadionu po czym zrzucił gotówkę na ponad 200 fanów stojących na murawie boiska, którzy potem ścigali się próbując złapać wirujące banknoty. Drużyna piłkarska Las Vegas Lights organizowała tego typu atrakcje już wcześniej, ale tym razem ktoś przesłał do FAA wideo dokumentujące zdarzenie.

Przepisy FAA nie zabraniają zrzucania rzeczy ze statków powietrznych, a jedynie określają, że tego typu działanie nie może to spowodować obrażeń u nikogo na ziemi. Ponieważ pieniądze papierowe nie są niebezpieczne z tego punktu widzenia, FAA opiera swoje dochodzenie na przepisie, zgodnie z którym, pilot nie może wykonywać lotów na wysokości, uniemożliwiającej, w razie awarii jednostki napędowej, lądowanie awaryjne bez zagrożenia dla ludzi lub nieruchomości.

Firma czarterowa nie skomentowała tego incydentu, ale właściciel drużyny piłkarskiej stwierdził, że cała akcja nie była niebezpieczna. „Uważamy, że piloci Skyline podjęli wszelkie niezbędne środki bezpieczeństwa”, powiedział Brett Lashbrook, dodając, że jest zaskoczony niesamowicie subiektywną interpretacją przepisów przez FAA.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus