Nowa umowa handlowa pomiędzy WZL-4 S.A. a Avio S.p.A.
Dnia 8 września 2010 roku w trakcie Targów MSPO w Kielcach w obecności V-ce Ministra Gospodarki Pana Dariusza Bogdana oraz Podsekretarza Stanu ds. Uzbrojenia i Modernizacji Pana Marcina Idzika, została podpisana umowa handlowa pomiędzy WZL-4 S.A. a Avio S.p.A. dotycząca zakupów usługi napawania plazmowego przez WZL-4 S.A. na rzecz Grupy Avio.
Umowa ta będzie podstawą do realizacji współpracy przemysłowej pomiędzy w/w firmami wypełniającej zobowiązania Grupy Avio w ramach umowy offsetowej pomiędzy firmą Eurotorp a Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Gospodarki. Łączne zobowiązania offsetowe Grupy Avio wynikające z w/w umowy sięgają niemal 20 mln. Euro.
Umowa handlowa między Avio S.p.A. a WZL-4 S.A. przewiduje przekazanie przez Avio know-how nowoczesnej metody napawania plazmowego łopatek turbin lotniczych do turbin niskiego ciśnienia dla cywilnych silników lotniczych, które będą stosowane głównie jako napędy samolotów produkcji firmy Boeing. Na podstawie tego porozumienia WZL-4 S.A. otrzyma możliwość korzystania z jednej z najnowocześniejszych obecnie technologii tzw. procesów specjalnych wykorzystywanych obecnie w światowym przemyśle lotniczym. Oznacza to dla WZL-4 S.A. rozszerzenie działalności zakładu, która dotychczas koncentrowała się na remontach silników lotniczych dla potrzeb Polskich Sił Powietrznych, o działalność typowo produkcyjną wpisującą się w globalny łańcuch dostaw światowych koncernów lotniczych. Warto podkreślić, że współpraca między firmami jest planowana na wiele lat i wykracza poza okres określony w zobowiązaniach offsetowych, co jest typowym przykładem efektu mnożnikowego jaki przynosi offset. Decyzja Ministra Gospodarki dotycząca zgody na realizacje wyżej wymienionego projektu zapadła kilka tygodni temu i tyle zaledwie czasu wystarczyło firmom na wynegocjowanie zasad współpracy określonych w niniejszej umowie.
Porozumienie to jest kolejnym krokiem we współpracy między Grupą Avio a WZL-4 S.A. po spektakularnym podpisaniu przez firmę Polonia Aero, w której obie firmy są udziałowcami wraz z Wojskową Akademią Techniczną, umowy z Ministerstwem Nauki na dofinansowanie ze środków unijnych budowy Laboratorium Badań Lotniczych, które kosztem 200 milionów złotych ma zostać zbudowane w podwarszawskiej Zielonce. Laboratorium to, co warto przypomnieć, będzie prywatnym ośrodkiem badawczo – rozwojowym specjalizującym się w badaniach turbin lotniczych o zakresie możliwości technicznych stawiającym go w gronie najlepszych tego typu laboratoriów na świecie.
Komentarze