Rosyjski Jak-40 omyłkowo wylądował na niedokończonym pasie startowym

Jak-40 na lotnisku w Olekminsku, fot. youtube

29 grudnia 2020 r., Jak-40 obsługiwany przez rosyjskie czarterowe linie lotnicze AeroBratsk (znaki rejestracyjne RA-87397), omyłkowo wylądował na niedokończonym pasie startowym w Olekminsku w Rosji. Samolot wykonywał lot z Bracka (BTK) z 25 pasażerami i 4 członkami załogi.

Po lądowaniu nie zgłoszono żadnych ofiar ani uszkodzeń konstrukcji. Jak-40 podchodził do pasa startowego 26R lotniska docelowego, ale z powodu słabej widoczności wylądował na niedokończonym równoległym pasie startowym 26L. Nagranie wideo, wykonane z samochodu jadącego po zaśnieżonym pasie startowym, pokazuje samolot stojący w zaspie śniegu. Po kilku godzinach statek powietrzny jednak wrócił do Bracka.

Rosyjskie AIP nie podaje jasno, że w Olekminsku jest budowany pas startowy i nie zostały opublikowane żadne związane z tym Notamy. Dostępne karty nawigacyjne lotniska wskazują, że lotnisko posiada tylko jedną utwardzoną drogę startową, która nosi oznaczenia 08L/26R i drugą trawiastą 08R/26L. Jedyne procedury podejścia to NDB do pasa utwardzonego.


Lokalne media podały jednak, że budowa pasa startowego rozpoczęła się w 2019 r., a po jej zakończeniu istniejący pas startowy (oznaczony 08L/26R) ma zostać zmodernizowany. Według dziennikarzy, kapitan samolotu pomylił część budowanego pasa z będącym w użyciu z powodu słabej widoczności spowodowanej opadami śniegu. Fakt ten sugeruje, że samolot wylądował na odcinku drogi startowej 26L o długości około 600 m (zgodnie z danymi zawartymi w diagramach nawigacyjnych).Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus