Awaria schodów pod samolotem i śmierć dziecka - raport końcowy Rosaviatsia

Wypadek pod samolotem A321 Ural Airlines

28 września 2017 r., A321 należący do Ural Airlines (znaki rejestracyjne VQ-BOB), wykonywał lot U6-91 z moskiewskiego lotniska Domodiedowo do Petersburga. Po wkołowaniu na stanowisko postojowe rozpoczął się rozładunek samolotu, a pasażerowie zaczęli opuszczać pokład po schodach, które zostały podstawione do przednich drzwi z lewej strony samolotu.

90 pasażerów bez problemu zeszło z pokładu, jednak gdy kolejna pasażerka z jej rocznym dzieckiem wkroczyła na górną platformę schodów, ich ruchoma część odpadła i matka z dzieckiem spadły na beton. W wyniku upadku niemowlę doznało szeregu urazów głowy, a jego matka połamała sobie nogi. Pasażerka i dziecko (w stanie krytycznym) zostały natychmiast zabrane do szpitala, gdzie pomimo wysiłków lekarzy, dziewczynka wkrótce zmarła.

Po przeprowadzeniu dochodzenia, rosyjscy prokuratorzy poinformowali, że ruchoma część platformy schodów była naprawiona krótko przed wypadkiem, ale zostało to wykonane w sposób niewłaściwy. Mechanicy wykonujący naprawę zostali zatrzymani i oskarżeni o działania, które nie spełniały wymogów bezpieczeństwa i naraziły na utratę życia lub zdrowia pasażerów. Oskarżono ich również o tandetną naprawę sprzętu handlingowego, a kolejne oskarżenia wniesiono przeciwko innym niewymienionym osobom za niedbalstwo i lekkomyślność, które doprowadziły do tej sytuacji.

3 listopada 2017 r., Federalna Agencja Transportu Lotniczego Rosaviatsia, opublikowała raport końcowy (w jęz. rosyjskim) dotyczący tego zdarzenia (LINK), w którym stwierdzono, że prawdopodobną przyczyną wypadku była uszkodzona ruchoma część górnej platformy schodów.

Rosaviatsia poinformowała, że podczas wychodzenia pasażerów, nastąpiło nagłe jej zawalenie, co spowodowało upadek matki i jej dziecka z kilku metrów na beton. W wyniku tego zdarzenia, dziecko zostało poważnie ranne i następnie zmarło. Po upadku personel kabinowy zablokował przednie lewe drzwi i skierował pozostałych pasażerów do tylnego wyjścia. 

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: avherald
comments powered by Disqus