Przejdź do treści
NASA
Źródło artykułu

NASA testuje poduszki powietrzne dla śmigłowców

Inżynier NASA, Sotris Kellas stworzył innowacyjną, zaawansowaną technicznie poduszkę powietrzną (o strukturze plastrów miodu) zwaną „deployable energy absorber.” Ma ona na celu ochronę pilotów i pasażerów w momencie wypadku śmigłowca. Urządzenie wykonane jest z kevlaru i posiada unikalny projekt elastycznych zawiasów, który pozwala ściśle spakować strukturę poduszki i utrzymuje ją w takim stanie do momentu uwolnienia. Urządzenie pierwotnie było przeznaczone dla nowej generacji kapsuł kosmicznych, jednak odkryto możliwość zastosowania jej w tradycyjnych statkach powietrznych.

NASA testowała system przy użyciu konstrukcji o wysokości 73 metrów (wykorzystywanej przed laty do nauki lądowania na księżycu) w Centrum Badawczym Langley. Inżynierowie w ramach doświadczeń zrzucili helikopter MD-500 (podarowany przez armię USA), z wysokości 11 metrów, by zbadać czy nowa poduszka poradzi sobie z uderzeniem. Testowa maszyna uderzyła o ziemię z prędkością około 54 m/h, pod katem 33 stopni, a zespół badawczy uznał te wartości za reprezentatywne dla ciężkich wypadków. Śmigłowiec wyposażono w urządzenia pomiarowe, które zebrały dane ze 160 źródeł.

W wyniku zderzenia, płozy wygięły się na zewnątrz. Poduszka powietrzna przymocowana do podwozia zapobiegła zetknięciu kadłuba śmigłowca z ziemią, a cztery manekiny wewnątrz statku powietrznego wykazały niewielkie urazy. Jeden dostarczony przez Laboratorium Fizyki Stosowanej Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, posiadał klatkę piersiową wyposażoną w sztuczne organy wewnętrzne. Wstępne rezultaty testów wykazały korzyści ochronne dla pilotów i pasażerów, pozwalając NASA na dalsze prowadzenie testów nad tym pomysłem.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony