Jedyny pas lodowy w USA zamknięty

Lotnisko i baza wodnosamolotów Alton Bay, fot. AOPA

Piloci, których zimowe plany latania obejmowały lądowanie na lodowym pasie startowym w Alton Bay w stanie New Hampshire, otrzymali rozczarowującą wiadomość: sezonowa nawierzchnia nie jest odpowiedniej grubości, aby można ją było bezpiecznie używać w tym roku. O fakcie poinformował zarządca lotniska w bazie wodnosamolotów Alton Bay, której pas lodowy został zamknięty. Jest to jedyny taki obiekt w USA.

Funkcjonowanie lądowiska Alton Bay w południowo-wschodnim rogu jeziora Winnipesaukee, oparte jest na zmieniającej się grubości lodu. „Grubość lodu w zatoce generalnie wahała się w tym sezonie między 5 a 9 cali, ale potrzebujemy co najmniej 12 cali lodu, aby pług mógł bezpiecznie wjechać na lód” - poinformowało Stowarzyszenie Pilotów New Hampshire.

Długoterminowe prognozy pogody od tego momentu wskazują na ocieplenie w miarę zbliżania się wiosny. We wcześniejszych latach lód na zatoce Alton osiągął wymagane 12 cali, co umożliwiało ochotnikom LaRochelle i lotniska rozpoczęcie odśnieżania pasa startowego, drogi kołowania i stanowisk postojowych.  

Jednak utrzymanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na lodzie to poważny problem, a błędne oceny mogą mieć tragiczne konsekwencje. Aby promować bezpieczeństwo, LaRochelle będzie nadal publikować aktualizacje stanu nawierzchni i notamy mające na celu przypominanie wszystkim, że pas startowy w tym roku jest zamknięty. Organizacja robi to z nadzieją na dotarcie do tych pilotów, którzy mogli przegapić NOTAM lub wcześniejsze posty na Facebooku.

Notam
!BGR 02/511
B18
AD AP CLSD

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus