Hiszpańska AOPA walczy z opłatami

AOPA

Po długiej kampanii, AOPA Hiszpania odniosła pewne sukcesy w przekonaniu zarządcy krajowej  infrastruktury lotniczej - AENA, by ta zmniejszyła opłaty za lądowanie na hiszpańskich lotniskach. AENA oficjalnie ogłosiła, że stawki w 2012 roku będą o wiele bardziej racjonalne niż te pierwotnie proponowane.

Opłaty wyniosą 30€, 17€ do 10€, w zależności od kategorii lotniska. Rafael Molina z AOPA Hiszpania mówi, że gdy na początku tego roku opłaty na lotniskach GA nieproporcjonalnie wzrosły, AOPA rozpoczęła kampanię mającą na celu przekonać AENA, że wprowadzone opłaty wywierają przytłaczający wpływ na branżę GA w tym trudnym okresie. Teraz, zarządcy zaproponowali podwyżki wyższe niż zasugerowała AOPA, ale znacznie niższe niż pierwotnie zapowiadane.

Pan Molina donosi, że zaczyna pojawiać się nowy problem – obowiązkowego handlingu na hiszpańskich lotniskach, wraz z opłatami. We wrześniu AOPA zaplanowała serię spotkań z przedstawicielami AENA, by negocjować w sprawie obowiązkowego handlingu, chcąc wyeliminować wymóg, tam gdzie istnieją alternatywy, i wyegzekwować bezpłatną obsługę, gdzie lotniska twierdzą, że muszą używać pojazdów do transportu pilotów i pasażerów do i z terminala ze względów bezpieczeństwa.

Źródło: AOPA
comments powered by Disqus