Przejdź do treści
AeroPlan 03/2021
Źródło artykułu

"AeroPlan" 03/2021 – ilustrowany magazyn lotniczy

Opublikowany został "AeroPlan" Nr 03/2021 popularnego magazynu, ukazującego się w internecie dla hobbystów lotniczych: modelarzy, kolekcjonerów, spotterów i historyków.

W każdym numerze relacje z nieznanych wydarzeń z dziejów lotnictwa, opisy wybranych samolotów, informacje o nowościach rynku modelarskiego, porady dla modelarzy plastikowych, rysunki, plansze barwne i wiele zdjęć samolotów lądujących na polskich lotniskach, a także statystyka lotnicza. Magazyn zamieszcza wiele materiałów nadsyłanych przez czytelników – z kraju i ze świata.

W Nr 03/2021 wydania elektronicznego (online) polecamy:

Pierwsze zestrzelenie pociskiem S-75
W czasie Zimnej Wojny rozpoznanie lotnicze, a później też satelitarne, stanowiło dla wielkich mocarstw kluczowy element dbania o własne bezpieczeństwo. Szczególnie duży nacisk kładły na to Stany Zjednoczone Ameryki, dla których był to jeden z nielicznych dostępnych środków wywiadowczych do poznania tajemnic wojskowych Związku Radzieckiego i jego sojuszników. Słynne jest zestrzelenie U-2 Gary'ego Powersa, które w powszechnej świadomości zapoczątkowało erę pocisków rakietowych ziemia-powietrze. Jednak pierwsze zestrzelenie samolotu tą bronią miało miejsce rok wcześniej, kilka tysięcy kilometrów dalej na wschód.

Nad Kanałem La Manche
Bitwa o Anglię była pierwszym od ponad roku starciem, które nie zakończyło się dla Niemców zwycięską kampanią i zajęciem kolejnego państwa. Okazało się bowiem, że dramatyczna i niespotykana w dziejach dotychczasowych wojen batalia toczona była nie na lądzie, ale wysoko w powietrzu, często poza zasięgiem wzroku naziemnych obserwatorów. Dzisiaj już wiemy, że przywódcom III Rzeszy bardziej zależało na zawarciu pokoju, niż podboju Wielkiej Brytanii i plan inwazji pod kryptonimem Seelöwe istniał tylko na papierze. Jednak latem 1940 roku wcale nie było to takie pewne, choć desant na Wyspach wydawał się naturalną kontynuacją kampanii Wehrmachtu na zachodzie Europy.

HH-60G Pave Hawk
Operacje lotnicze Combat Search and Rescue (SAR) są jednymi z najniebezpieczniejszych zadań wykonywanych przez wojska lotnicze. Wymagają personelu o wysokich kwalifikacjach i doświadczeniu oraz śmigłowców wyposażonych w specjalistyczne systemy defensywno-ofensywne, zapewniające przeżycie załogi podczas wykonywania zadania często za liniami wroga. Do najbardziej znanych śmigłowców przeznaczonych do wykonywania zadań Combat SAR należy amerykański Sikorsky HH-60G Pave Hawk.

Phonix D.I
Zbudowany i rozwijany od grudnia 1916 roku jako poprawiona wersja nieudanego Hansa Brandenburg D.I, nowy myśliwiec wytwórni Phonix stał się najlepszym samolotem lotnictwa Austro-Węgier w czasie I wojny światowej. Pierwsze egzemplarze wersji D.I dotarły na front na początku 1918 roku, a po nich pojawiły się jeszcze ulepszone wersje D.II, D.IIa i D.III. O ich jakości świadczy to, że ostatnie samoloty tego typu służyły jeszcze w... 1926 roku w surowych warunkach klimatycznych w lotnictwie wojskowym Szwecji.

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem "AeroPlanu" Nr 03/2021 na stronie: www.altair.com.pl


AeroPlan ukazuje się od 1995, a od 1999 jego redaktorem naczelnym jest najlepszy polski modelarz plastikowy, wygrywający od lat wszystkie najważniejsze konkursy modelarskie na świecie. Spowodowało to, że formuła czasopisma uległa pewnej modyfikacji, poprzez zbliżenie go bardziej do środowiska modelarskiego. Magazyn przekształcił się jednocześnie z nieregularnego kwartalnika w dwumiesięcznik. Raz w roku ukazuje się podwójny numer monograficzny poświęcony wybranej konstrukcji lotniczej, z dołączoną płytą CD-ROM.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony