Przejdź do treści
F-16 "Zeus" (fot. airshow.wp.mil.pl)
Źródło artykułu

Kolejne gwiazdy Air Show w Radomiu

Organizatorzy prezentują kolejnych uczestników, którzy zaprezentują sie w tym roku podczas Air Show w Radomiu w dniach 25-26.08.2018 r.

Swoją obecność na radomskich pokazach potwierdził zespół demonstracyjny F-16 “Zeus”, który prezentuje potęgę Greckich Sił Powietrznych i działa jako ambasador swojego kraju, ukazując profesjonalizm i umiejętności greckich pilotów. Znakiem rozpoznawczym zespołu podczas lotów demonstracyjnych jest "Zeus", reprezentujący ojca bogów olimpijskich w starożytnej mitologii greckiej. Samolotem wykorzystywanym do pokazów w powietrzu jest F - 16C Block 52 +.

Na radomskim niebie zobaczymy też Midnight Hawks – zespół akrobacyjny sił powietrznych Finlandii założony w 1997 roku w bazie wojskowej w Kauhavie. Zespół od początku wykorzystuje samoloty szkolne BAE Hawk które nie posiadają barw zespołu ponieważ samoloty na co dzień służą w Fińskich siłach powietrznych jako samoloty szkoleniowe. W przeddzień każdych pokazów na samolotach nanoszone są numery od 1 do 4 oraz 7 na samolocie awaryjnym.

Pokazy lotnicze formacji latających w Fińskich Siłach Powietrznych miały swój początek przed II wojną światową, kiedy to dziesięć dwupłatowców Gloster Gamecocks z Akademii Sił Powietrznych zaprezentowało swój program podczas pokazów lotniczych „Midnight Sun" w bazie lotniczej w Kauhava.

Po wojnie, Fińskie Siły Powietrzne kontynuowały ową tradycję, ubogacając swoje pokazy o kolejne statki powietrzne, takie jak Saab Safir, Fouga Magister, Valmet Vinka oraz BAe Hawk Mk 51. Wszyscy pilotujący owe statki powietrzne byli jednocześnie instruktorami Fińskiej Akademii Sił Powietrznych. Zagraniczny debiut zespołu  miał miejsce 30 czerwca 2000 roku w Austrii.

Kolejną atrakcją sierpniowego Air Show bedzie zespół akrobacyjny Chorwackich Sił Powietrznych „Skrzydła Burzy”, który zadebiutował 22 lipca 2004 roku podczas ceremonii otwarcia Żeglarskich Mistrzostw Europy w Zadarze, wykonując swój pierwszy pokaz na czterech statkach powietrznych Pilatus PC-9.

Rok później, 5 sierpnia 2005 roku, podczas obchodów 10-tej rocznicy akcji chorwackiego wojska i policji, znanej jako akcja „Burza”, zespół otrzymał swoją obecną nazwę „Skrzydła Burzy”, co uświetnił niesamowitym podniebnym pokazem. Po tym wydarzeniu grupa stała się reprezentacyjnym zespołem Chorwackich Sił Powietrznych. Jeszcze w tym samym roku do zespołu dołączyła kolejna jednostka latająca, tworząc pięciosamolotową grupę akrobacyjną.

Zespół „Skrzydła Burzy” stacjonuje w bazie wojskowej z Zemunik. Wszyscy piloci wchodzący w skład zespołu są instruktorami Szkoły Lotniczej Chorwackich Sił Powietrznych, tak samo jak członkowie obsługi naziemnej statków powietrznych.

W 2009 roku skład zespołu powiększył się o kolejny statek powietrzny.

Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, kiedy to większość pilotów złożyło podania o zwolnienie ze służby w Chorwackich Siłach Powietrznych i przeniosła się do Kataru aby utworzyć całkiem nowy zespół akrobatyczny. Na szczęście, na ich miejsce udało się pozyskać innych pilotów, którzy w 2016 roku wystartowali z nowymi pokazami.

W Radomiu wystąpi również dla fanów lotnictwa Fulcrum Drivers Demo Team – zespół pokazowy na samolocie MiG-29 z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Zespół powstał w 2016 roku, kiedy to został przeszkolony pierwszy i jak do tej pory jedyny malborski pilot pokazowy – por. Rafał "Pinek" Pinkowski, który wielokrotnie wystąpował z pokazami na imprezach lotniczych w Polsce i za granicą zbierając zasłużone pochwały. Za każdym razem towarzyszy mu zespół obsługi naziemnej złożony z najbardziej doświadczonych techników służby inżynieryjno-lotniczej w poszczególnych specjalnościach.

W 2018 r. planowane jest przeszkolenie drugiego pilota pokazowego, z założeniem, żeby mógł wystąpić na Open Air Day 2018 w Malborku (9 czerwca).


 
Organizatorzy poinformowali, że wstęp na tegoroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW będzie biletowany.

Zapewniają, że ceny będą przystępne dla wszystkich zainteresowanych. Bezpłatny wstęp czeka na osoby niepełnosprawne (dawna I grupa inwalidzka) wraz z opiekunem oraz na dzieci do lat 6, którym towarzyszyć będzie rodzic lub opiekun prawny posiadający własny bilet wstępu. Wprowadzone zostaną bilety ulgowe dla młodzieży szkolnej i studentów. Ponadto, będzie możliwość zakupu biletu rodzinnego, tak, aby rodziny wielodzietne także mogły obejrzeć nasze pokazy. Dostępna będzie również opcja nabycia biletów grupowych.

Sprzedaż będzie prowadzona drogą elektroniczną poprzez Internet.

W najbliższym czasie podamy szczegóły na naszej stronie internetowej (www.airshow.wp.mil.pl) oraz na oficjalnych profilach Sił Powietrznych i Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW 2018 w mediach społecznościowych. Prosimy o cierpliwość i śledzenie naszych kanałów komunikacji – mówią organizatorzy.
 
 
 
 
FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony