Upadłość Air Berlin - sprawdź, czy możesz ubiegać się o odszkodowanie

B737 należący do linii Air Berlin

Air Berlin złożył wniosek o upadłość. Przewoźnik zakończył 2016 rok ze stratą opiewającą na 780 mln euro. Ekspert w dziedzinie odszkodowań lotniczych – AirHelp – wyjaśnia, co w związku z tą sytuacją powinni wiedzieć pasażerowie tej linii lotniczej.

Air Berlin potwierdził, że w pierwszym etapie loty będą wykonywane zgodnie z planem. Oznacza to, że pasażerowie, którzy spotkają się z opóźnieniem czy odwołaniem kursu bądź odmową wejścia na pokład – zgodnie z regulacją UE WE261 – mogą ubiegać się o odszkodowanie nawet do 600 euro. Wysokość odszkodowania zależy od długości opóźnienia, liczonego do przybycia na miejsce docelowe. Wniosek o rekompensatę można złożyć nawet 3 lata po problematycznej podróży. AirHelp wspiera pasażerów w całym procesie ubiegania się o odszkodowanie i – jeśli będzie taka potrzeba – pomaga w prowadzeniu spraw na drodze sądowej, również poza granicami Polski.

W momencie, gdy Air Berlin finalnie zakończy swoją działalność, bilety przestaną być ważne. Wówczas wypłata odszkodowania jest zależna od rodzaju rezerwacji:

  • pasażerowie, którzy zarezerwowali lot bezpośrednio u Air Berlin, nie otrzymają rekompensaty z tytułu niewypłacalności linii lotniczej,
  • ubieganie się o odszkodowanie jest możliwe po zakupie biletu za pośrednictwem biura podróży lub linii partnerskiej, gdy loty zostały objęte programami ubezpieczeniowymi, co w przypadku wycieczek zorganizowanych jest obowiązkowe,
  • klienci, którzy zarezerwowali lot bezpośrednio u Air Berlin, ale jako środka płatności użyli karty kredytowej, powinni natomiast odzyskać pieniądze za bilet. Płatność może zostać bowiem anulowana, zanim dotrze do linii lotniczych. Ponadto w przypadku ogłoszenia upadłości istnieje możliwość spłaty zadłużonych kwot. W tym przypadku należy przesłać odpowiednie dokumenty do firmy, obsługującej karty kredytowe, która poświadcza nieudaną transakcję.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat przysługujących pasażerom linii lotniczych praw, odwiedź https://www.airhelp.com/pl/prawa-pasazerow/.  

Pasażerowie, którzy spotkali się z odwołanym lub anulowanym lotem, jeszcze będąc na lotnisku mogą sprawdzić swoje uprawnienia do ubiegania się o odszkodowanie oraz złożyć wniosek. Wystarczy skorzystać z bezpłatnej aplikacji AirHelp.


Czytaj również:
Linie lotnicze Air Berlin złożyły wniosek o upadłość 

Źródło: AirHelp
comments powered by Disqus