Przejdź do treści
Aircombat Games – VII Bitwa o Wawel (fot. aircombat.pl)
Źródło artykułu

Aircombat Games – VII Bitwa o Wawel

Już w ten weekend (17-18 września) na Lotnisku w Pobiedniku Wielkim odbędą się walki powietrzne modeli. Początek o godzienie 10:00. Warto przyjechać, emocje gwarantowane!

VII Bitwa o Wawel to kontynuacja tradycji podniebnych walk aircombat w Krakowie. Po raz pierwszy bitwa odbędzie się w na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim w dwóch kategoriach:
• ESA – walka modeli z silnikami elektrycznymi,
• ACES – walka modeli z silnikami spalinowym.

17 września – bitwa modeli z napędem elektrycznym czyli electric simple aircombat ESA
18 września – Memoriał Piotra Miszczyka – bitwa modeli spalinowych wg. regulaminu ACES
Każdego dnia zaplnowano walki modeli z pierwszej i drugiej wojny światowej (wwI i wwII).

Aircombat modeli spalinowych zostanie rozegrany w Krakowie po raz pierwszy a swój przyjazd do Krakowa zapowiedzieli najlepsi zawodnicy z całej Polski.

Poniżej na zdjęciach przykładowe modele spalinowe, które po raz pierwszy spotkają się pod Wawelem.

 

Dwa dni zawodów modelarskich na lotnisku w Pobiedniku to dwa dni pełne atrakcji dla widzów. W miejscu gdzie powstaje film o bohaterach dywizjonu 303 każdy będzie mógł zobaczyć symulowaną walkę powietrzną modeli samolotów.

Każdego dnia modele będą rywalizować o obcięcie tasiemki przeciwnika a ich zaskakujące ewolucje w powietrzu pozwolą na podróż w czasie i uczestnictwo w walkach powietrznych czasów pierwsze i drugiej wojny.

17 września (sobota) – zawody w kategorii ESA
Piankowe modele z silnikami elektrycznymi które już wielokrotnie gościły w Krakowie osiągają mniejsze prędkości ale znacznie większa jest popularność tej kategorii wśród zawodników i znacznie większy udział młodych zawodników. Taki rodzaj walki powietrznej jest tańszy a nad modelem łatwiej zapanować. Napęd elektryczny pozwala na osiąganie prędkości około 80km/h, koszt budowy modelu nie przekracza 400zł a ewentulane uszkodzenia modeli najczęściej udaje się naprawić w trakcie zawodów – przewidywany start około 40 zawodników.

18 września (niedziela) – zawody w kategorii ACES
Modele spalinowe są znacznie większe i skalowane 1:12 względem oryginału w przypadku wwII oraz skalowane 1:8 w przypadku wwI. Modele to najczęściej konstrukcje laminatowe wiernie oddające detale oryginałów z danej epoki. Modele w kategori drugiej wojny światowej (wwII) napędzane sa silnikami o pojemności 2,5 cm3 3,5cm3 oraz 4 cm3 w zależności od wielkości modelu a największe konstrukcje przekraczają nawet 1,5 m rozpietości skrzydła.

W kategorii pierwszej wojny światowej modele napędzane są silnikami czterosuwowymi o pojemności 6cm3. Niestety koszt budowy i przygotowania do lotu takich modeli jest dość wysoki i rzadko wynosi poniżej 1 tyś złotych, dlatego kombat spalinowy to dziś elitarny sport dla prawdziwych zapaleńców.

Osiągne prędkości modeli to zawsze ponad 100km/h a często modele w nalotach przekraczają 150km co przy kolizji z przeciwnikiem jest powodem całkowitego unicestwienia modelu. Kolizje są widowiskowe ale bolesne dla zawodników którzy tracąc model, mogą zostać wyeliminowani z walki. Najczęściej każdy zawodnik startuje mając w zapasie dwa lub trzy modele a wszystkie będzie można zobaczyć w locie lub w trakcie przerw serwisowych w bokasach startowych zawodników. Zapach paliwa i ryczące na najwyższych obrotach silniki spalinowe nadają tej konkurencji specjalnego wyrazu – przewidywany start około 20 zawodników.

W każdej kategorii zaplanowane zostały 3 rundy eliminacyjne oraz walka finałowa.

Zgłoszenie udziału w zawodach należy przesłać do 15.09.2016 r. na adres e-mail: wesoly_mirolek@interia.pl. W zgłoszeniu jak zawsze prosze podać podstawowe dane osobowe oraz kategorię i rodzaj modelu.

Zapraszam na zawody!

Więcej informacji na stronie: www.aircombat.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony