Pierwszy satelita z konstelacji Pléiades Neo bezpiecznie dostarczony na orbitę

Pierwszy satelita z konstelacji Pléiades Neo, fot. Airbus

29 kwietnia 2021 r. – pierwszy satelita obserwacyjny konstelacji Pléiades Neo został zeszłej nocy bezpiecznie dostarczony na orbitę z kosmodromu w Gujanie Francuskiej przez europejską rakietę Arianespace Vega.Dziś rano odebrano pierwsze sygnały telemetryczne i rozłożono panele słoneczne. Rozpoczęły się pierwsze czynności na orbicie pod dowództwem personelu centrum kontroli Airbusa w Tuluzie, poprzedzające wykonanie pierwszych zobrazowań zaplanowane na przyszły tydzień. Zanim nastąpi udostępnienie usług, wymagana jest faza kalibracji sprzętu wyniesionego na orbitę.

Program Pléiades Neo, w całości finansowany, produkowany, obsługiwany przez Airbusa oraz stanowiący własność firmy, zapewni klientom komercyjnym i instytucjonalnym szczegółowe informacje przez najbliższą dekadę. Każdy satelita będzie zdolny zobrazować obszar o powierzchni pół miliona km kwadratowych dziennie z rozdzielczością 30 cm. Zdjęcia będą łatwo dostępne na platformie cyfrowej Airbusa OneAtlas, pozwalającej klientom uzyskiwać natychmiastowy dostęp zarówno do świeżo pozyskanych, jak i archiwalnych danych, a także do obszernych analiz.

Konstelacja Pléiades Neo, złożona z czterech identycznych satelitów, będzie współpracować z istniejącymi satelitami Pléiades i resztą floty kilkunastu satelitów Airbusa służących do obserwacji Ziemi. Bardzo kompaktowy pojazd kosmiczny Pléiades Neo jest wyposażony w lekki instrument optyczny nowej generacji, wykonany z węglika krzemu, oparty na technologii opracowanej przez Airbusa na początku XXI wieku. Wyposażenie telekomunikacyjne umożliwia nawiązanie łączności z satelitami geostacjonarnymi SpaceDataHighway (EDRS), co umożliwia systemowi przyjęcie z Ziemi pilnego zadania w 30-40 minut i pozwala szybko reagować w najbardziej krytycznych sytuacjach.


„Wystrzelenie pierwszego satelity Pléiades Neo toruje drogę do nowych usług i wielkich możliwości, które oferujemy klientom - dzięki jego wysokiej dokładności i zwiększonej szybkości reakcji. Konstelacja Pléiades Neo wzmocni rynek zobrazowań o rozdzielczości 30 cm, pozwalając zaoferować użytkownikom komercyjnym i rządowym wiele innowacji i możliwości obserwacyjnych”, powiedział François Lombard, szef działu systemów rozpoznania w Airbus Defence and Space.

Wkrótce do nowego satelity dołączy bliźniak, Pléiades Neo 4, znajdujący się już w Kourou, gotowy do wystrzelenia latem, również na rakiecie Vega.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus