Dwa śmigłowce Airbus H135 przekazane Centrum Kosmicznemu NASA

Dwa śmigłowce Airbus H135 dla Centrum Kosmicznego NASA (fot. Airbus)

Airbus, poszerzając portfolio produktów wspierających eksplorację kosmosu, dostarczył z zakładu produkcyjno-wykończeniowego Airbus Helicopters, Inc. w Columbus w Mississippi dwa nowe śmigłowce H135 do National Aeronautics and Space Administration (NASA).

Oba śmigłowce, wraz z trzecim, który ma zostać dostarczony na początku 2021 roku, będą stacjonować w Centrum Kosmicznym NASA im. Kennedy'ego na Florydzie, gdzie będą wykorzystywane do różnych misji, w tym do ochrony lotniczej startów rakiet, ratownictwa medycznego, badań i transportu pasażerskiego.

„NASA chciała odnowić starzejącą się flotę wiropłatów. Ze względu na wydajność, osiągi i zdolność do spełnienia potrzeb związanych z przyszłością załogowych lotów kosmicznych wybrała H135. Cieszymy się, że możemy tę maszynę powitać już w naszej flocie”, powiedział David Ramsey, szef operacji lotniczych w NASA Kennedy Space Center. „W nadchodzących latach H135 będą nie tylko wspierać bezpieczeństwo i planowe misje w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego, ale także naszych astronautów i personel naziemny podczas lotów na ISS, na Księżyc i nie tylko”.

Już w październiku jeden z H135 będzie eskortował członków SpaceX’s Crew Dragon w drodze do historycznej platformy startowej 39A, skąd ruszą oni na sześciomiesięczną wyprawę na ISS. Nowe śmigłowce będą również wspierać przygotowania i realizację misji Artemida – wyprawy na Księżyc przed 2024 rokiem pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny.

„Współpraca z NASA jest czymś, o czym wielu z nas – w tym ja – marzyło od dzieciństwa, i jesteśmy gotowi w pełni wspierać ich nowe H135, pomagając tym samym w eksploracji kosmosu”, powiedział Romain Trapp, prezes Airbus Helicopters Inc. i szef regionu Ameryki Północnej. „Zbudowanie śmigłowca, który pomaga NASA czynić istotne postępy w nauce i technologii kosmicznej, jest dla nas naprawdę zaszczytem i przywilejem”.

Śmigłowce zostały kupione na mocy umowy między U.S. Government’s General Services Administration’s (administracją generalną rządu Stanów Zjednoczonych) a Davenport Aviation, certyfikowaną małą firmą będącą własnością kobiet, specjalizującą się w dostawach sprzętu lotniczego dla federalnych, stanowych i lokalnych agencji rządowych.

„Jesteśmy dumni, że dostarczyliśmy samoloty dla kolejnej instytucji rządu USA. Cieszymy się mogąc wspierać przyszłe programy kosmiczne NASA”, powiedziała Cassie Strasburg, wiceprezes Davenport Aviation do spraw relacji z agendami rządowymi.

Lekki, dwusilnikowy śmigłowiec Airbus H135 jest wyposażony w najbardziej zaawansowane dostępne technologie, w tym zestaw awioniki Helionix firmy Airbus Helicopters. Eksploatowany przez blisko 300 klientów na całym świecie, słynie z doskonałej wydajności, wytrzymałości, niezawodności i wszechstronności.

NASA niedawno podpisała też z Airbus Helicopters Inc. kontrakt o wartości 15 milionów dolarów na wsparcie przez okres do 10 lat eksploatacji swoich H135. Za jego sprawą pracownicy Airbus Helicopters Inc. zajmą się obsługą techniczną i operacji lotniczymi. Airbus Helicopters skieruje w tym celu do Kennedy Space Center dwóch pilotów, dwóch mechaników i jednego kierownika programu.

Airbus Helicopters Inc. jest wiodącym dostawcą śmigłowców w Stanach Zjednoczonych, obecnym na tym rynku od 50 lat. Zatrudnia ponad 725 pracowników, oferuje światowej klasy programy szkoleniowe i wsparcia użytkowników. Produkuje i wykonuje montaż końcowy śmigłowców H125 i UH-72 Lakota.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus