Przejdź do treści
BelugaST do transportu ładunków ponadgabarytowych - załadunek śmigłowca (fot. Airbus S.A.S.)
Źródło artykułu

Belugi, kultowe frachtowce Airbusa, gotowe do komercyjnego przewozu ładunków ponadgabarytowych

Airbus rozpoczął świadczenie nowej usługi  przewozu ładunków drogą lotniczą  korzystając z unikalnej floty samolotów transportowych BelugaST. Proponuje w ten sposób firmom spedycyjnym i innym klientom zaspokojenie ich potrzeb w dziedzinie transportu towarów ponadgabarytowych.

Nowa usługa – Airbus Beluga Transport – zapewni klientom zdobytym na zasadach komercyjnych, pochodzącym z różnych sektorów, w tym kosmicznego, energetycznego, wojskowego, lotniczego, morskiego i pomocy humanitarnej, rozwiązanie ich problemów przewozowych. Pierwsza misja transportowa została zorganizowana w grudniu 2021 roku i polegała na dostawie ładunku dla nieujawnionego klienta z zakładu Airbus Helicopters w Marignane do Kobe. Bieługa nr 3 lądowała wtedy w Warszawie, Nowosybirsku i Seulu, by uzupełnić paliwo.

Phillippe Sabo, szef działu transportu ładunków ponadgabarytowych w Airbusie, powiedział: „Pojemność Belug otwiera przed nami nowe rynki, a klientom stwarza nowe możliwości logistyczne. W przypadku potrzeby przewozu śmigłowców – bez konieczności ich wcześniejszego demontażu – to wyjątkowa zaleta. Podobnie w pełnej konfiguracji montażowej dostarczane mogą być największe silniki do samolotów pasażerskich".

Licząca pięć maszyn flota BelugST, zbudowanych w oparciu o projekt A300-600, która do tej pory obsługiwała transport dużych sekcji samolotów Airbusa, jest obecnie zastępowana przez sześć nowej generacji BelugXL, w celu wsparcia działań na rzecz przyspieszenia tempa produkcji samolotów pasażerskich Airbusa.

Nowa usługa Airbus Beluga Transport może znaleźć wiele zastosowań rynkowych, gdyż frachtowce te cechuje największa wśród wszystkich latających na świecie frachtowców średnica przedziału towarowego. Mieści on ładunki ponadgabarytowe o rozmiarach do 7,1 m szerokości i 6,7 m wysokości.

W niedalekiej przyszłości, gdy Airbus wprowadzi do eksploatacji wszystkie sześć nowych BelugXL, „uwolniona" od zadań produkcyjnych flota BelugST zostanie przekazana nowo utworzonej, zależnej linii lotniczej, posiadającej własny certyfikat przewoźnika lotniczego (AOC) i personel. Philippe Sabo zapewnił, że nowa linia lotnicza będzie działać elastycznie, by zaspokoić potrzeby zewnętrznych klientów.

Aby przyspieszyć obsługę przyszłych klientów, pracownicy Airbusa przygotowują nowe techniki i sprzęt załadunkowe. Wśród nowości jest zautomatyzowany pokładowy system załadowczy OBCL (On-Board Cargo Loader), który przyda się na lotnisku początkowym lub docelowym pozbawionym platform załadunkowych/rozładunkowych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Czytaj więcej

lotnictwo komunikacyjne
Podczas praktyk uczą cię, żebyś na daną sytuację miał przygotowane różne plany działania. Instruktor podaje jakiś przykład i pyta: „Jaki ma pan/pani plan na to?”. Odpowiadasz, że zrobisz to i to. I on wtedy mówi: „To całkiem niezły plan, ale co, jeśli tego nie da...
lotnictwo GA
Firma Westwings zgodnie z zamierzeniami uruchomiła pod koniec 2021 roku swój pierwszy klub pilota w Polsce, oferując pilotom z licencją dostęp do wynajmu samolotów Piper Warrior II bazowanych w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Założyciel firmy Michał Zienkiewicz prezentuje...
lotnictwo GA
Miło nam poinformować, iż w ofercie sklepu dlapilota.pl znalazła się nowa edycja lotniczych map Polski 2022 według standardów ICAO w skali 1 : 500 000. Komplet składa się z 6 oddzielnych laminowanych arkuszy w podziale geograficznym: Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Warszawa, Wrocław,...
lotnictwo GA
19 maja planowane jest czasowe wyłączenie VOR WAR na okres ok. 9 miesięcy. Tego dnia znika z AIP, a w ślad za tym z elektronicznych map w GPS-ach (po aktualizacji) DVOR/DME WAR. Zaraz potem nastąpi jego fizyczne wyłączenie i rozbiórka obiektu.

Nasze strony