Airbus ogłasza zwiększenie zakresu inwestycji i mocy wytwórczych w USA

A321neo w locie (fot. Airbus)

Airbus ogłosił 9 stycznia, że w ramach planu osiągnięcia zdolności do produkcji 63 samolotów z rodziny A320 miesięcznie w 2021 r., wzmocni przemysłowe zaangażowanie w USA, zwiększając wskaźnik produkcji maszyn A320 w zakładzie w  Mobile do początku przyszłego roku do siedmiu na miesiąc. Wynikiem tego wzrostu i kontynuacji naboru pracowników do zespołu produkcyjnego samoloty A220 będzie stworzenie w 2021 r. kolejnych 275 miejsc pracy w zakładzie w Alabamie. Firma zainwestuje również kolejne 40 milionów dolarów w budowę dodatkowego hangaru technicznego, dzięki czemu łączna wartość inwestycji w Mobile wyniesie ponad 1 miliard dolarów.

Niniejsza zapowiedź Airbusa jest zwieńczeniem ogromnego wzrost zapoczątkowany w 2019 r., kiedy firma utworzyła w tamtejszym zakładzie 600 miejsc pracy. Z planami produkcji w Mobile czterech A220 miesięcznie do połowy dekady, Airbus jest na dobrej drodze do osiągnięcia zdolności do wytwarzania tam ponad 130 samolotów pasażerskich rocznie.

Komentując rozwój i stałe amerykańskie inwestycje, prezes Airbus Americas C. Jeffrey Knittel powiedział: „Airbus od lat wytwarza w USA śmigłowce, samoloty i systemy satelitarne. Zwiększenie produkcji samolotów pasażerskich w Mobile oznacza poszerzenie naszej znaczącej obecności przemysłowej w Stanach Zjednoczonych i stanowi kontynuację pozytywnego oddziaływania Airbusa na miejscową branżę lotniczą”.

C. J. Knittel stwierdził: „Zainwestowaliśmy ponad 1 miliard dolarów w Mobile ze względu na wspaniały zespół pracowników oraz wsparcie i gościnność mieszkańców regionu, a także liderów stanowych i kongresowych, takich jak senator Richard Shelby. Liczymy na rozwój silnych relacji z sąsiadami. Chcemy by wykraczały one poza sprawy zatrudnienia i objęły także inicjatywy edukacyjne, dotyczące doskonalenia przyszłych kadr pracowniczych, co przez dziesięciolecia będzie wywierało pozytywny wpływ na lokalne społeczności”.

Oprócz zaangażowania w Mobile, Airbus jest szeroko obecny w Stanach Zjednoczonych. Zatrudnia około 4000 ludzi w 38 miejscowościach w 16 stanach. Posiada tu m.in: centrum inżynierskie w Kansas; obiekty szkoleniowe na Florydzie i Kolorado; ośrodek wsparcia logistycznego i siedzibę główną w Wirginii; innowacyjny think tank (A3) w Kalifornii; firmę analizy danych dotyczących dronów w Georgii; zakłady produkcji i montażu końcowego śmigłowców w Teksasie i Missisipi oraz zakład produkcji satelitów (OneWeb Satellites) na Florydzie. W ostatnich trzech latach Airbus kupił podzespoły i usługi za prawie 50 miliardów dolarów od ponad 450 dostawców z USA, wspierając utrzymanie ponad 275 000 miejsc pracy.

Oprócz wzrostu tempa produkcji i liczby pracowników, w 2020 roku Airbus w Mobile będzie miał więcej powodów do satysfakcji: w kwietniu oddział Defense and Space świętować będzie 15 rocznicę utworzenia; ruszy najnowsza linia montażowa A220 i nastąpi dostawa pierwszego A220 wyprodukowanego w USA. W maju pierwsi uczniowie szkół średnich zostaną absolwentami przygotowującego do zawodu technika lotniczego programu szkoleniowego FlightPath9, a w czerwcu ruszy centrum lotniczej edukacji Flight Works Alabama. W lecie zakład przekaże odbiorcy 200. samolot z rodziny A320 zbudowany w USA.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus