Airbus dostarcza swój pierwszy samolot wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych

Pierwszy A321 dla JetBlue wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych (fot. Airbus)

JetBlue odbiera A321 od zespołu Airbusa w Mobile w Alabamie.

25 kwietnia w Mobile w Alabamie odbyła się dostawa pierwszego samolotu wyprodukowanego w amerykańskich zakładach Airbusa. Cały zespół pracowników amerykańskiej linii montażowej zgromadził się, aby zaprezentować swój pierwszy gotowy produkt, samolot Airbus A321, przedstawicielom linii lotniczej JetBlue. W uroczystości wzięli udział dyrektorzy Airbusa, starsze kierownictwo JetBlue, w tym prezes i dyrektor generalny Robin Hayes, oraz liczni dygnitarze z regionu Zatoki Meksykańskiej.

W 2012 roku Airbus ogłosił plan zbudowania linii montażowej w Mobile w Alabamie, a niespełna rok później rozpoczęła się budowa zakładów o wartości 600 milionów dolarów. Uroczysta inauguracja fabryki odbyła się we wrześniu 2015 roku. Dostarczony 25 kwietnia samolot, JetBlue A321, odbył pierwszy lot 21 marca 2016 roku.

Oprócz dostarczonego w poniedziałek JetBlue, w zakładach powstaje obecnie dziewięć innych samolotów z rodziny A320. Airbus przewiduje, że pod koniec roku zakłady w Mobile będą dostarczać cztery samoloty miesięcznie. Jako pierwsze z linii montażowej zejdą samoloty w wersji Current Engine Option (CEO), ale pod koniec roku rozpocznie się przejście na modele New Engine Option (NEO).

Fabryka Airbusa stworzyła setki nowych miejsc pracy, a w okolicach Mobile nowe zakłady otworzyło również wielu dostawców Airbusa, co jeszcze bardziej zwiększyło zatrudnienie i dało impuls do rozwoju lokalnej gospodarki. Jak z dumą informuje firma, 87 proc. jej nowych pracowników pochodzi z regionu Zatoki, a niemal jedną trzecią zatrudnionych stanowią amerykańscy weterani.

Zgodnie z dewizą „Słońce nigdy nie zachodzi nad Airbusem”, samoloty Airbusa są teraz produkowane przez całą dobę w zakładach w Mobile w Alabamie; w Hamburgu w Niemczech; w Tuluzie we Francji; oraz w Tianjin w Chinach.

Źródło: Airbus
comments powered by Disqus