Siły Powietrzne Francji zwiększają flotę H225M. Zamówiły kolejny śmigłowiec tego typu

H225M (fot. Airbus Helicopters)

Francuska Agencja Zamówień Obronnych DGA zamówiła dla Sił Powietrznych Francji kolejny śmigłowiec H225M. Maszyna zostanie dostarczona użytkownikowi w konfiguracji zapewniającej interoperacyjność z dziesięcioma H225M już użytkowanymi przez SP Francji. Będzie między innymi wyposażona w instalację do uzupełniania paliwa w powietrzu, co w przypadku H225M jest szczególnym atutem operacyjnym. Nowy wiropłat trafi do bazy w Cazaux, gdzie będzie używany do misji specjalnych oraz poszukiwawczo-ratowniczych.

„Jesteśmy dumni z tego, że Siły Powietrzne Francji, będące pierwszym klientem, który wdrożył ten typ śmigłowca do służby operacyjnej w 2006 r. wciąż doceniają zalety niezawodnego wielozadaniowego H225M”, powiedziała Alexandra Cros, wiceprezes i szef ds. relacji z rządem Francji w Airbus Helicopters. „Dzięki wszechstronności i doskonałemu zasięgowi H225M to znakomite narzędzie militarne. Potrafi operować z pokładów jednostek pływających oraz baz lądowych, w każdych warunkach pogodowych, jest gotowy do startu w czasie krótszym niż pięć minut”, dodała.

Klienci z różnych krajów zamówili do tej pory ponad 180 śmigłowców H225M, a Airbus Helicopters dostarczył ich 97. Maszyny tego typu spędziły w powietrzu 110 000 godzin. Liczby te pozwalają uznać H225M za sprawdzoną, wszechstronną i niezawodną maszynę do misji wojskowych na całym świecie. Ważący 11 ton wiropłat, wywodzący się z rodziny Super Puma, stanowi filar lotnictwa śmigłowcowego sił zbrojnych Francji, Brazylii, Meksyku, Malezji, Indonezji i Tajlandii. Indonezja zamówiła niedawno kolejne 8 maszyn tego typu. Inni nowi nabywcy H225M to Kuwejt, Singapur i Węgry, które w grudniu 2018 roku podpisały umowę na dostawę 16 H225M.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus