Siły Powietrzne Ekwadoru odbierają pierwsze dwa śmigłowce H145

H145 Sił Powietrznych Ekwadoru w locie (fot. Patrick Heinz/Airbus Helicopters)

Firma Airbus Helicopters dostarczyła dwa śmigłowce H145 Siłom Powietrznym Ekwadoru, pierwszemu wojskowemu nabywcy tej wielozadaniowej  dwusilnikowej maszyny w Ameryce Południowej. W sumie do końca 2021 roku ekwadorscy lotnicy otrzymają sześć H145. Wiropłaty, funkcjonując pod nazwą „Cobra”, zostaną przydzielone do 22 Skrzydła Lotnictwa Bojowego w Guayaquil. Kontrakt obejmuje też zorganizowane w kraju szkolenie dla 12 pilotów i 15 techników.

"Cieszymy się, że dostajemy nowy, zaawansowany sprzęt, który pomoże nam stawić czoła wyzwaniom operacyjnym w kraju. Potrzebujemy go do zadań w Andach na wysokości do 6000 metrów (20 000 stóp), w dżungli lub na wybrzeżu”. powiedział pułkownik pilot Franck Cevallos, dowódca 22 Skrzydła Lotnictwa Bojowego Sił Powietrznych Ekwadoru.

„Dzięki wyposażeniu, jakie otrzymały śmigłowce, możliwe będzie szybkie przejście od misji ratunkowej do misji transportowej, co wzmocni zdolności Sił Powietrznych do reagowania na katastrofy i udziału w innych zadaniach wsparcia społeczeństwa”, dodał pułkownik pilot Jose Chiriboga, szef operacji lotniczych w dowództwie Sił Powietrznych Ekwadoru.

Sześć wiropłatów H145 pomoże w prowadzeniu misji związanych z bezpieczeństwem narodowym, takich jak ochrona granic i walka z handlarzami narkotyków, a także w akcjach ratowniczych na dużych wysokościach, ewakuacji medycznej (MedEvac) oraz pomocy w sytuacjach zaistnienia klęsk żywiołowych, tak w dzień jak i w nocy. Szeroki wachlarz możliwości misji zawdzięcza różnorodności wyposażenia, takiego jak hak do transportu podwieszanych ładunków, wciągarka ratownicza, nosze, reflektor, kamera do rozpoznania, itp.

„Gratuluję Siłom Powietrznym Ekwadoru, które właśnie obchodzą stulecie istnienia. Nowe śmigłowce H145 zwiększą ich możliwości operacyjne dzięki wszechstronności i wydajności w warunkach wysokich gór i gorącego klimatu. Pozwolą one ekwadorskim lotnikom stawić czoła każdej misji z większymi spokojem i efektami”, powiedział Julien Negrel, wiceprezes Airbus Helicopters ds. handlowych w Ameryce Łacińskiej. „Ministerstwo Obrony Ekwadoru jest klientem Airbusa od 40 lat i doceniam jego zaufanie do naszej marki w przypadku modernizacji floty statków powietrznych tego kraju z udziałem wiropłatów nowej generacji”.

W Ekwadorze w barwach cywilnych i wojskowych lata obecnie około 40 śmigłowców Airbusa.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus