Pierwsze śmigłowce AS565 MBe Panther dla Indonezji

Śmigłowiec AS565 MBe Panther dla Indonezji (fot. Eric Raz/Airbus Helicopters)

Airbus Helicopters dostarczył Indonezji pierwsze trzy z 11 śmigłowców AS565 MBe Panther, przed planowanym terminem, podczas ceremonii w siedzibie Airbus Helicopters w Marignane, w obecności przedstawicieli Ministerstwa Obrony Indonezji oraz indonezyjskiej Marynarki Wojennej.

Dostawa wynika z podpisania umowy pod koniec 2014 r. z PT Dirgantara Indonesia na 11 śmigłowców AS565 MBe. Przekazanie pozostałych śmigłowców będzie realizowane do 2018 r.

– Jesteśmy podekscytowani, będąc dziś świadkami przekazania pierwszych trzech śmigłowców AS565 MBe naszemu partnerowi” – powiedział Janick Blanc, kierownik programu Panther w Airbus Helicopters. – AS565 MBe został opracowany przy użyciu najnowocześniejszych procesów, a ten ulepszony wariant Panthera czerpie korzyści z maksymalnej masy startowej zwiększonej do 4500kg. Zapewni to lepsze zdolności wykonywania misji przez te śmigłowce, zwłaszcza podczas zwalczania okrętów podwodnych” – dodał.

Zgodnie z umową, Airbus Helicopters dostarczy śmigłowce AS565 MBe partnerowi przemysłowemu PT Dirgantara Indonesia, który na terenie kraju zajmie się ich ponownym montażem i wyposażeniem, działając jako organizacja projektowa. Prace będą polegać m.in. na zamontowaniu wyposażenia do zwalczania okrętów podwodnych, które obejmuje sonar zanurzeniowy i wyrzutnie torped, co pozwoli Marynarce Wojennej Indonezji realizować swoje najbardziej wymagające misje.

Program indonezyjskich MBe Panther to najnowszy krok w wieloletnich relacjach między Airbus Helicopters i PT Dirgantara Indonesia, które obchodziły w tym miesiącu 40-lecie strategicznego partnerstwa. Obie firmy dostarczyły łącznie ponad 190 śmigłowców, w ramach wspólnych programów, w ciągu ostatnich czterech dekad.

Pracujemy z Airbus Helicopters przy wielu projektach od lat, a dzisiejsze wydarzenie ilustruje zaangażowanie obydwu firm w ten program – powiedział Budi Santoso, prezes PT Dirgantara Indonesia. – Oczekujemy na dostawy śmigłowców bez wyposażenia w Bandung, i jesteśmy gotowi, aby rozpocząć montaż wyposażenia misji, a następnie przeprowadzić kwalifikacje i certyfikację naszych przyszłych śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych – dodał.


Pierwsze trzy śmigłowce AS565 MBe Panther dostarczone Indonezji (fot. Eric Raz/Airbus Helicopters)

Uznany za jeden z najdoskonalszych w świecie lekkich/średnich śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych AS565 MBe jest wyposażony w dwa silniki Safran Arriel 2N, które polepszają jego osiągi w warunkach hot & high (w wysokiej temperaturze otoczenia i na dużej wysokości) i umożliwiają rozwinięcie maksymalnej prędkości 306 km/h i zasięgu 780 km. Śmigłowiec ma również nową przekładnię główną, najnowszej generacji śmigło sterujące i 4-osiowego autopilota, który zmniejsza wysiłek załogi i sprawia, że najbardziej wymagające misje są łatwiejsze do wykonania.

Źródło: Airbus Helicopters
comments powered by Disqus