Przejdź do treści
Źródło artykułu

Airbus deklaruje, że "w ciągu miesięcy" zrezygnuje z importu tytanu z Rosji

Airbus "w ciągu miesięcy" zrezygnuje z importu rosyjskiego tytanu - zadeklarował dyrektor wykonawczy Airbus Air and Space Michael Schoellhorn. Rosja jest największym producentem tego metalu, który ma strategiczne znaczenie dla przemysłu lotniczego - wyjaśnia Reuters.

"Wdrożyliśmy proces uniezależniania się od Rosji w kwestii tytanu. Zajmie to miesiące, ale nie lata" - wyjaśnił Schoellhorn, który zarządza działem koncernu Airbus zajmującym się obronnością i techniką lotniczą.

"Nie mogę podać precyzyjnej daty; to stosunkowo skomplikowany proces, związany z certyfikacją i wszystkim innym, czego wymaga lotnictwo, ale to się wydarzy" - zapewnił.

Airbus poinformował też, że stara się znaleźć alternatywne źródła tytanu.

Import tytanu z Rosji nie jest objęty sankcjami nałożonymi na Moskwę po jej agresji na Ukrainę, jednak rywal Airbusa, Boeing, poinformował już, że zawiesił import rosyjskiego tytanu.

Według źródeł z branży lotniczej Boeing zwiększył zakupy tytanu w USA i Japonii, ale jednocześnie stara się znaleźć innych dostawców.

W kwietniu Airbus ogłosił, że objęcie sankcjami tytanu byłoby szkodliwe dla przemysłu lotniczego, a jednocześnie nie przyniosłoby większych szkód rosyjskiej gospodarce. (PAP)

fit/ mal/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony