Przejdź do treści
Źródło artykułu

Drugie oko Copernicusa gotowe na spotkanie z rakietą nośną

Sentinel-2B, kolejny satelita europejskiego programu Copernicus, pomyślnie zakończył testy w ESTEC, centrum technologicznym Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Noordwijk w Holandii. Drugi Sentinel-2 zbudowany przez Airbusa będzie teraz przygotowywany do transportu na kosmodrom Kourou w Gujanie Francuskiej w styczniu 2017 roku. Satelita ma zostać wyniesiony przez rakietę Vega na początku marca 2017 roku. Copernicus, europejski program monitorowania środowiska, jest wspólnym projektem Komisji Europejskiej i ESA. Satelity Sentinel dostarczają zdalnych danych o Ziemi, zapewniając kluczowe usługi operacyjne związane z ochroną środowiska i bezpieczeństwem.

Sentinel-2B, zapewniający „kolorową wizję” na potrzeby programu Copernicus, będzie przekazywał obrazy optyczne w zakresie spektrum elektromagnetycznego rozciągającym się od światła widzialnego do podczerwieni. Z wysokości 786 km satelita o masie 1,1 tony będzie dostarczał obrazy w 13 pasmach widmowych z rozdzielczością 10, 20 i 60 metrów oraz polem widzenia o szerokości 290 km. Konstrukcję optyczną instrumentu multispektralnego (Multi Spectral Instrument, MSI) zoptymalizowano tak, aby uzyskać najwyższą jakość obrazu w bardzo szerokim polu widzenia. Misja Sentinel-2 nie tylko zapewnia ciągłość monitorowania, ale poprzez ponad 100-kilometrowe zwiększenie szerokości obserwowanego pasa stanowi postęp w stosunku do poprzednich misji.

Struktura nośna i lustra teleskopu są wykonane z węglika krzemu, który zapewnia bardzo wysoką stabilność optyczną i minimalizuje zniekształcenia termiczne, co przekłada się na wysoką geometryczną precyzję obrazu. Jest to rzecz bez precedensu w tej kategorii przetworników optycznych. Zgromadzone dane są używane do monitorowania użytkowania gruntów, uszczelniania gleby, gospodarki przestrzennej, rolnictwa, leśnictwa i katastrof naturalnych (powodzi, pożarów lasów, osuwisk, erozji), a także do wspierania misji humanitarnych. Satelity prowadzą też obserwację obszarów przybrzeżnych, jak również lodowców, pokrywy lodowej i śnieżnej.


Sentinel-2B (fot. Mathias Pikelj/Airbus Defence and Space)

Misja Sentinel-2 przewiduje konstelację dwóch identycznych satelitów, Sentinel-2A i Sentinel 2B, umieszczonych na tej samej orbicie w odstępie 180 stopni w celu zapewnienia optymalnego zasięgu i transmisji danych. Satelity okrążają Ziemię co 100 minut, wspólnie obrazując wszystkie lądy ziemi, duże wyspy, wody śródlądowe i przybrzeżne co pięć dni. Sentinel-2A o identycznej konstrukcji został wystrzelony 23 czerwca 2015 r. i od tego czasu działa doskonale. W serwisie Sentinels Scientific Data Hub zarejestrowało się łącznie 51 762 użytkowników. Do pobrania dostępnych jest około 168 000 zbiorów danych o łącznej objętości 433 TB. Społeczność użytkowników do tej pory pobrała 1,9 petabajta danych.

Misja Sentinel-2 jest realizowana dzięki bliskiej współpracy między ESA, Komisją Europejską, przemysłem, dostawcami usług i użytkownikami danych. W jej przygotowaniu brało udział około 60 firm. Niemiecki oddział Airbus Defence and Space dostarczył satelity, francuski opracował instrumenty multispektralne, a hiszpański odpowiadał za mechaniczną strukturę satelitów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony