Przejdź do treści
Airbus C295W leci do Antarktyki (fot.  Airbus Defence and Space)
Źródło artykułu

Airbus C295W leci do Antarktyki

Airbus C295W należący do Marynarki Wojennej Meksyku (SEMAR) z mieszaną załogą złożoną z pracowników Airbus Defence and Space i przedstawicieli SEMAR przeleciał z portu lotniczego Río Gallegos w Argentynie do stacji Base Marambio. Był to pierwszy w historii lot C295 do Antarktyki.

C295W wylądował w Marambio 27 listopada o godzinie 11.45 i powrócił do Río Gallegos niemal osiem godzin później. W argentyńskiej stacji Marambio Base, położonej na wyspie Seymour w północnej części Antarktyki, często występują temperatury poniżej -30ºC i wieją bardzo silne wiatry.

Lot był kolejnym dowodem niezwykłej wszechstronności samolotu C295W, który w ostatnich tygodniach zmierzył się z bardzo zróżnicowanymi warunkami pogodowymi. Zanim doleciał do Antarktyki, wykonał kilka lotów z portu lotniczego El Alto w La Paz w Boliwii, który jest położony na wysokości ponad 4000 metrów n.p.m. w bardzo gorącym klimacie. Nowa wersja C295W jest wyposażona w winglety, które umożliwiają transport większych ładunków na większą odległość w gorącym, wysokogórskim klimacie i zapewniają około 4-procentową oszczędność paliwa.

Podczas podróży po Ameryce Łacińskiej C295W odwiedził już Boliwię i Chile, a po pobycie w Argentynie uda się do Paragwaju i Panamy, zanim wróci do Meksyku na początku grudnia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony