Egzorcyzmy voodoo po uderzeniu pioruna w B787 Ethiopian Airlines

B787 należący do linii Ethiopian Airlines, fot. CGTN

20 czerwca 2021 r., niedługo po wylądowaniu na lotnisku Lomé (LFW) w Togo po wykonaniu lotu z Nowego Jorku (EWR), Ethiopian Airlines B787-9 Dreamliner (znaki rejestracyjne ET-AOR), został uderzony piorunem. Pasażerów już nie było w samolocie, ale ranny został mechanik pokładowy i zgłoszono drobne uszkodzenia sprzętu handlingowego.

Obawiając się, że uderzenie pioruna jest złym omenem, kapłani voodoo poprosili o przeprowadzenie ceremonii egzorcyzmowania samolotu, aby incydent z piorunem się nie powtórzył. Według prasy togijskiej konieczne było ułagodzenie Hevioso, lokalnego bóstwa voodoo związanego z piorunami, ogniem i sprawiedliwością, „które uderza, gdy czyni się zło”.

„Kapłani voodoo mają swoje tradycje” – wyjaśnił pułkownik Dokissime Gnama Latta, prezes Narodowej Agencji Lotnictwa Cywilnego w Togo i kierownik lotniska. „Powiedzieli nam, że w takich przypadkach trzeba przyjść i odprawić małą ceremonię egzorcyzmowania miejsca zdarzenia, aby to się już więcej nie powtórzyło.” Zarządca lotniska upoważnił księży do wykonania rytuału, głównie w celu odrzucenia wszelkich obaw związanych z bezpieczeństwem lub utratą zaufania zarówno do samolotu, jak i linii lotniczej ze strony lokalnych podróżnych. Ethiopian Airlines zaprzeczyły, że same zażądały usługi. Po nietypowym ceremoniale samolot został sprawdzony pod kątem uszkodzeń i następnego dnia wystartował do Addis Abeby (ADD).

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus