B738 SpiceJet przechwycony przez pakistańskie F-16

B738 należący do linii SpiceJet, fot. fightera.net

B738 linii SpiceJet wykonujący lot SG21 z New Delhi (DEL) do Kabulu (KBL) został przechwycony przez F-16 należące Pakistan Air Force, gdy wszedł on w przestrzeń powietrzną tego kraju.

Samolot, na którego pokładzie znajdowało się 120 pasażerów, był następnie eskortowany przez myśliwce, dopóki nie dotarł do przestrzeni powietrznej Afganistanu, poinformował urzędnik Indyjskiej Dyrekcji Generalnej Lotnictwa Cywilnego. Zdarzenie mogło być pochodną problemów z ustaleniem prawidłowego numeru rejsu (callsign) przez pakistańskie ATC, co doprowadziło władze lotnicze tego kraju do przekonania, że lot ten był nieplanowany i nie miał zezwolenia na wlot w pakistańską przestrzeń.

Incydent miał miejsce 23 września 2019 r., ale dopiero teraz został upubliczniony. Miesiąc wcześniej Pakistan ponownie otworzył swoją przestrzeń powietrzną dla linii lotniczych z Indii. 27 lutego 2019 r. doszło do walk obu krajów w spornym regionie Kaszmiru, gdzie został zestrzelony indyjski MiG-21. Kilka godzin później Pakistan ogłosił, że zamyka swoją przestrzeń powietrzną.

Od tego czasu loty między Europą, a Azją Południowo-Wschodnią musiały być wykonywane bardziej południowymi trasami i jak poinformował Hardeep Singh, Indyjski Minister Lotnictwa, fakt ten spowodował, że linie Air India poniosły łączne straty w wysokości 71,6 mln USD. 

Źródło: AeroTime
comments powered by Disqus