Czas na lotniczy Mieroszów!

Przedwojenny lotniczy Mieroszów - Frydland

Już wkrótce miasto zlokalizowane w powiecie wałbrzyskim ma szansę stać się lotniczą kolebką Dolnego Śląska. Wszystko za sprawą planów utworzenia Ośrodka Sportów Rekreacji Lotniczej z Inicjatywy Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej. – Korzyści będą obopólne. Inicjatywa promuje Mieroszowów w Polsce i za granicą – mówi zastępca burmistrza, Dorota Bekier.

Działalność aeroklubu na terenie gminy sięga 1998 roku, kiedy to rozpoczął dzierżawę terenów byłego szybowiska aeroklubowego – Nowe Siodło, na którym w 1952 działał nieistniejący już Aeroklub Wałbrzyski, przed wojną natomiast niemiecka szkoła szybowcowa. - Aktualnie Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej w Mieroszowie prowadzi działalność szkoleniową w zakresie sportów i rekreacji lotniczej w lotniarstwie i paralotniarstwie, działa tu również sekcja motolotniowa aeroklubu. W ubiegłym roku podpisaliśmy porozumienie z Muzeum Modelarstwa i Lotnictwa w Miniaturze w Szczawnie Zdroju, Szkołą Szkolenia Lotniczego „Fly Adventure” oraz Aeroklubem w Broumovie w zakresie daleko idącej współpracy trans granicznej w dziedzinie lotnictwa i rekreacji lotniczej – wyjaśnia Jerzy Siatkowski, prezes Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej. Porozumienie jest kontynuacją długoletniej współpracy aeroklubów Czech z Aeroklubem Ziemi Wałbrzyskiej, udokumentowanej od 1878r. Z inicjatywy środowisk lotniczych opracowano „Strategię Rozwoju Gminy Mieroszów na lata 2014 – 2020”, gdzie rekreacja lotnicza znalazła się w gronie priorytetów w rozwoju Mieroszowa. Projekt pozwoli na uzyskanie środków pomocowy z Unii Europejskiej.

- W oparciu o planowaną rewitalizację obiektów w Mieroszowie w planach zlokalizowana zostanie: Szkoła Sportów Lotniczych, baza noclegowa, gastronomia oraz powstanie zaplecze dla rozwoju infrastruktury technicznej zabezpieczającej działalność lotniczą odpowiadającej wymogom i przepisom Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Planujemy również rekultywację gruntów zielonych i przystosowanie ich do możliwości powstania trawiastych pasów startowych umożliwiających loty szkoleniowe szybowców oraz samolotów ultralekkich. Wszystkich zainteresowanych tym tematem prosimy o kontakt z Aeroklubem Ziemi Wałbrzyskiej (695-18-00-60 lub 74/84 23266) oraz zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową: www.aeromania.com.pl - dodaje Jerzy Siatkowski.

 

Powstanie lotniczego obiektu to wielka szansa dla Mieroszowa na rozwój turystyczny oraz gospodarczy. Już teraz, za sprawą działalności Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej, Mieroszów odwiedzany jest przez sympatyków lotnictwa z całej Polski oraz z Czech. – Ze względu na położenie, zależy nam szczególnie na rozwijaniu współpracy z Czechami, a otwarcie lotniczego ośrodka jest kolejną płaszczyzną do zacieśnienia kontaktów. Trzymamy kciuki za realizację ambitnych planów aeroklubu – dodaje Dorota Bekier.

Źródło: Aeroklub Ziemi Wałbrzyskiej
comments powered by Disqus