Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Piły PIŁA 2011

Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Piły PIŁA 2011

W dniach 26.05 - 28.05.2011 po raz pierwszy na pilskim lotnisku odbyły się Zawody Balonowe o Puchar Prezydenta Miasta Piły. Organizatorami zawodów byli: Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski, Aeroklub Ziemi Pilskiej oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pile. Z początkowo deklarowanych jedenastu załóg ostatecznie zgłosiło się osiem.

W zawodach uczestniczyli:
Iwański Arkadiusz
Jaskólski Adam
Walawski Witold
Wiśniewski Arkadiusz
Helak Robert
Bogdański Jacek
Choma Beata
Meller Zbigniew

Dyrektorem Sportowym był Witold Filus, aktualny Balonowy Mistrz Polski. W godzinach popołudniowych 26 maja odbyło się uroczyste otwarcie imprezy. Obecni byli Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski, dyrektor pilskiego MOSiR Dariusz Kubucki, członkowie Aeroklubu Ziemi Pilskiej, Dyrektor Sportowy zawodów Witold Filus, zawodnicy oraz publiczność.

Z tego względu, że balony potrzebują do lotów spokojnego powietrza, konkurencje mogły się odbywać tylko bardzo wcześnie rano i późnym popołudniem. Postawione zadania zależą od kierunku aktualnie wiejących wiatrów, gdyż balony poruszają sie tylko z wiatrem. Pierwszy wylot, pod wieczór w czwartek 26 maja, początkowo stał pod dużym znakiem zapytania, gdyż tego dnia wiały dosyć silne wiatry. Wieczorem warunki ustabilizowały się i Dyrektor Sportowy podjął decyzję o rozegraniu jednej konkurencji. Polegała ona na tym, że zawodnicy starali się przelecieć swoimi balonami jak najbliżej punktu wyznaczonego przez sędziego (JDG). Wszystko zakończyło się pomyślnie. Po starcie z płyty pilskiego lotniska, wszyscy zawodnicy szczęśliwie wylądowali w okolicach miejscowości Zawada. Po pierwszej konkurencji prowadził Zbigniew Meller. Następny dzień przyniósł piękną pogodę i latanie zaczęło się już na dobre. Poranny start odbył się ponownie z lotniska w Pile. Zawodnicy polecieli w kierunku wschodnim. Lądowali w okolicach ŒMiłowa i Grabówna.

Dyrektor Sportowy postawił przed nimi cztery zadania. Między innymi jednym z nich było zadeklarowanie przez pilota punktu, który postara się później osiągnąć w locie (PDG). Poranne konkurencje spowodowały małe przetasowanie tabeli. Na prowadzenie wysunął się Adam Jaskólski. Wcześniejszy lider spadł na czwartą pozycję. Po każdym locie zawodnicy musieli uzupełniać zapasy gazu w butlach, co odbywało się pod nadzorem straży pożarnej. Na miejsce startu do konkurencji popołudniowych został wyznaczony stadion MOSiR. Podczas tego lotu zostały wyznaczone 4 konkurencje. Warunki meteorologiczne były na tyle sprzyjające, że ten lot zawodnicy postanowili wykorzystać do maksimum. Ostatni zjechali na lotnisko około godziny 22. Podliczenie wyników nie przyniosło wielu zmian. Liderem pozostał Adam Jaskólski. Miejscami zamienili się tylko Jacek Bogdański z Robertem Helakiem (5 i 6 pozycja).

Ostatni dzień zawodów również przyniósł ładną pogodę, a dokładniej mówiąc zbyt ładną, gdyż pomimo startów o godzinie 6:25, słońce już zaczynało mocno grzać, co wróżyło niezbyt długie oczekiwanie na termiczną aktywność powietrza. Tego ranka Dyrektor Sportowy przygotował dla zawodników aż osiem konkurencji. Były wśród nich m.in. 2 zadania PDG oraz 3 zadania JDG. Była też ciekawa konkurencja, w której zawodnicy po przekroczeniu wyznaczonego przez sędziego południka, musieli przez okres 15 minut przelecieć jak najkrótszy dystans. Jako że deklarowany południk przebiegał zaraz po starcie, niedaleko granic lotniska, zaraz za skarpą, można było zaobserwować, jak balony, starając się lecieć jak najwolniej, schodziły bardzo nisko, poniżej linii drzew. Kto nie znał ukształtowania terenu wokół pilskiego lotniska, mógł się z początku lekko przestraszyć, jednak wszystko zostało przemyślane, zaplanowane przez Dyrektora Sportowego i zawodnicy bezpiecznie polecieli w kierunku kolejnych zadań.

Osiem sprytnie ułożonych konkurencji prawie że wywróciło tabelę do góry nogami. Dotychczas druga Beata Choma spadła na 4 pozycję, trzeci Arkadiusz Iwański znalazł się na szóstej. Natomiast szósty Jacek Bogdański wskoczył na trzecie miejsce, a pozycję lidera zajął triumfator pierwszej konkurencji Zbigniew Meller. Na tym zakończono zmagania. Rozegranych zostało 17 konkurencji.

W sobotę wieczorem poza zawodami rozegrana została dodatkowa konkurencja "key grap". Zawodnicy podczas tej konkurencji mogli zaprezentować swoje statki powietrzne uczestnikom festynu, który odbył się w sobotę 28 maja na lotnisku. Zawodnicy startowali z południowego krańca lotniska i lecieli w kierunku północnym. Lądowanie nastąpiło również w granicach lotniska. Zadaniem w tym locie było własnoręczne złapanie taśmy zawieszonej na pięciometrowej tyczce. Konkurencja ta była o tyle widowiskowa, że wszystkie balony wystartowały prawie jednocześnie i zawodnicy starali się tak pilotować, aby to właśnie oni zostali zwycięzcami. Tą niezwykle trudną konkurencję wygrał Robert Helak. Tym zadaniem baloniarze zakończyli zmagania na lotnisku w Pile.

Wieczorem Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski wręczył puchary i nagrody zwycięzcom. Dzień zakończył naprawdę super koncert Ray Wilson & Berlin Symphony Ensemble Genesis Klassik. Podczas koncertu zawodnicy jeszcze raz postawili balony i uraczyli publiczność pięknymi efektami œświetlnymi płomieni gazowych.

Dziękujemy baloniarzom za te niesamowite 3 dni i zapraszamy ponownie na lotnisko do Piły na następne zawody.

Tomasz Bielicki

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:


Źródło: Aeroklub Ziemi Pilskiej
comments powered by Disqus