Święto Latawca 2019 w Płocku

Święto Latawca 2019 w Płocku - Galeria Wisła (fot. Aeroklub Ziemi Mazowieckiej)

Choć sezon lotniczy dobiega końca, Aeroklub Ziemi Mazowieckiej w Płocku nie zwalnia tempa. Można by rzec że końcówka września i początek października będą wyjątkowo aktywne dla lotników z Płocka oraz miłośników awiacji.

W dniu 28 września 2019 r. w Płocku odbywają się dwa wydarzenia, na pierwsze Aeroklub Ziemi Mazowieckiej zaprasza do Galerii Wisła, gdzie organizowane jest stoisko sekcji modelarskiej. W tym dniu wszyscy klienci Galerii wraz ze swoimi pociechami mogą przy pomocy płockich modelarzy wykonać swój własny latawiec.

Stoisko to pojawi się w Galerii nie bez powodów, bowiem jest ono zapowiedzią planowanych na 6 października 2019 r. zawodów organizowanych przez AZM pt. Święto Latawca. Zawody zostaną rozegrane na aeroklubowym lotnisku w Płocku.

Impreza ta, organizowana od wielu lat przez płocki Aeroklub, cieszy się ogromna popularnością, zwłaszcza wśród najmłodszych uczestników zawodów. W zwodach można startować w czterech kategoriach wiekowych oraz dwóch kategoriach latawców (płaskie i skrzynkowe). Liczy się pomysł, sposób wykonania, estetyka oraz oznaczenia graficzne.

•  Regulamin i instrukcje – Święto Latawca 2019

Dwie komisje sędziowskie oceniać będą wszystkie zgłoszone do zawodów latawce. Pierwsza ocena dotyczy samego wyglądu i sposobu wykonania, drugi skład sędziowski ocenia latawce w trakcie lotu. Z roku na rok poziom imprezy rośnie, a zawodnicy zaskakują wyjątkową pomysłowością i sposobem wykonania swoich latawców.

Dla najwyżej ocenionych uczestników przygotowane są specjalne nagrody i puchary za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca w każdej kategorii wiekowej oraz dwóch kategoriach latawców, łącznie 24 miejsca. Jednak każdy uczestnik zawodów otrzyma wyróżnienie i drobny upominek.

Impreza w październiku to również okazja do podziwiania skoczków spadochronowych, ale nie tylko – jak zapowiada organizator, jeśli warunki pogodowe pozwolą, goście odwiedzający Płockie lotnisko będą mieli możliwość kolejny raz oglądać pokaz podniebnych akrobacji na samolocie Zlin 526 F. Dodatkową atrakcją ma być prezentacja lotniczych umiejętności na szybowcu Jantar. Wydarzenie realizowane dzięki wsparciu Miasta Płock.

Drugim wydarzeniem zaplanowanym na dzień 28 września 2019 r. na lotnisku w Płocku są zawody na celność lądowania. Z roku na rok w Płockim aeroklubie przybywa pilotów dlatego zawody te aktualnie trwają cały dzień. Władze aeroklubu zapowiadają jednak, że rozważają organizację tego typu zawodów dla pilotów z całej Polski. Wymagało by to uruchomienia kilku samolotów i szybowców, oraz zapewnieniem odpowiedniej ilości instruktorów, ale nie jest to niemożliwe i już dziś trwają rozważania nad organizacją tego typu zawodów w Płocku. Póki co w zawodach mogą brać udział tylko członkowie Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej.

Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za pogodę, która jest ważnym czynnikiem przy realizacji planów płockiego Aeroklubu.

Zapraszamy do udziału w zawodach.

Źródło: Aeroklub Ziemi Mazowieckiej
comments powered by Disqus