Finał Balonowych Mistrzostw Europy we Włocławku

W dniach 6-14 września, we Włocławku odbyły się 18. Mistrzostwa Europy Balonów na Ogrzane Powietrze. Przez kilka dni, osiemdziesięciu pilotów z 24 krajów, walczyło na kujawskim niebie o tytuł najlepszego pilota balonowego na starym kontynencie. Wśród nich było trzech Polaków. Dwaj to włocławianie, reprezentanci Aeroklubu Włocławskiego.

Choć pogoda od pierwszego dnia zawodów płatała figle, to zawodnikom udało się wykonać pięć lotów i rozegrać w tym czasie, aż osiemnaście konkurencji. Z lotu na lot, z konkurencji na konkurencję, klasyfikacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Rywalizacja była bardzo zacięta. Każdy z pilotów dawał z siebie wszystko. Ostatni lot odbył się w piątek rano 13 września. Lot popołudniowy ostatecznie odwołano ze względu na intensywne opady deszczu.

Pięć dni podniebnych zmagań wyłoniło najlepszych. Nowym Mistrzem Europy został Litwin - Rokas Kostiuąkevičius. Tytuł Pierwszego Wicemistrza Europy zdobył ojciec Rokasa – Rimas Kostiuąkevičius. Miejsce trzecie i tytuł Drugiego Wicemistrza, wywalczył Hiszpan - Ivan Ayala Alcalde. Stefan Zeberli ze Szwajcarii, który bronił tytułu, ostatecznie uplasował się tuż za podium, na miejscu 5. Czwarty był młody zawodnik z Wielkiej Brytanii - Dominic Bareford. Wspaniale spisali się Polacy. Włocławianin, Bartosz Nowakowski, zajął bardzo wysokie, 7 miejsce. Drugi nasz zawodnik, Arkadiusz Iwański w klasyfikacji finałowej zakończył rywalizację na miejscu 18, a Zbigniew Jagodzik z Leszna, zajął miejsce 51.

Uroczyste zakończenie 18. Mistrzostw Europy Balonów na Ogrzane Powietrze odbyło się w sobotę o godzinie 16.00 w hangarze na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie.

Pełne wyniki

Informacje i zdjęcia na bieżąco, znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie zawodów, stronie Aeroklubu oraz na oficjalnym profilu zawodów na Facebooku.