Festiwal Balonowy w Szczecinku
W pierwszy lipcowy weekend (3-4 lipca) zapraszamy do Szczecinka na Festiwal Balonowy im. Kurta Hummela. To najbardziej znana i oczekiwana rokrocznie impreza balonowa w tym regionie. W tym roku jej współorganizatorem jest Aeroklub Warszawski.
Po raz kolejny fani lotnictwa poczują niepowtarzalne emocje, a niebo nad Szczecinkiem będzie stanowić tło, pełnego kolorów widowiska. Organizatorzy spodziewają się około 20 załóg balonowych, w tym roku z Polski.
Wśród balonowych załóg z Polski i zagranicy można będzie spotkać m.in. Jacka Bogdańskiego, zdobywcę Pucharu Gordona Bennetta z roku 2018. Dyrektorem sportowym Festiwalu jest Ryszard Kurowski, szef Sekcji Samolotowej Aeroklubu Warszawskiego.
Festiwal rozpocznie się w sobotę (3 lipca) o godz. 19:30 od startu wieczornego balonów ze stadionu Lechii OSIR Szczecinek przy ul. Piłsudskiego 3. Jednak z pewnością warto tam być wcześniej, aby móc z bliska obejrzeć przygotowania do wzbicia w powietrze balonów na ogrzane powietrze, a potem sam moment, gdy się wznoszą.
Kolejną atrakcją jest nocna gala balonowa na Lechii OSIR Szczecinek zaplanowana na godz. 23:00. W tym roku organizatorzy do nocnej gali dodali efektowny pokaz laserowy o godz. 23:30.
(fot. balonywszczecinku.pl)
A w niedzielę (4 lipca) warto, by fani lotnictwa wstali trochę wcześniej, aby mogli podziwiać przeloty balonów nad Szczecinkiem. Poranne loty ze stadionu Lechii OSIR Szczecinek zaplanowano na godz. 6:00. Następnie o godz. 12:00 odbędzie się mecz towarzyski w piłkę nożną – Szczecinecczanie vs Baloniarze – główny stadion OSIR Szczecinek.
Na godz. 18:00 zaplanowano Konkurs "Fly in" – próba jak najbardziej precyzyjnego zniżenia się balonu do punktu wytyczonego na akwenie.
(fot. balonywszczecinku.pl)
W konkurencji "Fly in" chodzi o to, że pilot otrzymuje koordynaty miejsca do którego ma dolecieć. W naszej konkurencji pilot również otrzymuje koordynaty ale utrudnieniem jest to, że cel jest na wodzie, a pilot dostaje zadanie w trzech wymiarach. A więc nie tylko musi nadlecieć nad punkt ale także musi zejść odpowiednio nisko nad tym punktem, żeby zgarnąć flagę – dokładnie 3 metry nad taflą wody. No i tu pojawia się utrudnienie bo balon ma swój czas reakcji. A zatem jeśli schodzenie nad wodą będzie zbyt szybkie, balon nie wyhamuje i dotknie tafli wody. Jeśli natomiast opadanie będzie zbyt wolne, pilotowi nie uda się zgarnąć flagi.
Konkurs "Fly in" odbywać się będzie nad jeziorem Trzesiecko.
Zapraszamy do Szczecinka na Festiwal Balonowy.
Komentarze