Ostatnie pożegnanie członków Aeroklubu Poznańskiego

Andrzej Wasiutyński - lata 60-te XX wieku (fot. aeroklub.poznan.pl)

W ostatnich dniach Aeroklub Poznański przekazał dwie smutne wiadomości o śmierci swoich długoletnich członków.

W dniu 19 kwietnia 2018 r., w wieku 91 lat, zmarł Andrzej Wasiutyński – członek Aeroklubu Poznańskiego od 1946 r., pilot i instruktor samolotowy, pilot szybowcowy.

Posiadał uprawnienia pilota szybowcowego II kl., pilota samolotowego I kl. oraz uprawnienia instruktora samolotowego I kl. W swoim dorobku lotniczym wylatał 6532 godz. (33365 lotów), w tym nalotu na samolotach jako instruktor 843 godz. i na szybowcach 86 godz. Jako instruktor społeczny wyszkolił kilka grup młodzieży w ramach L.P.W. w łącznym czasie 280 godz.

W Aeroklubie Poznańskim latał do 1973 r., wykonując loty na wyrzucanie skoczków, holowanie szybowców, a także w ramach usług agrolotniczych. Brał udział w pokazach lotniczych oraz dwukrotnie w Samolotowych Mistrzostwach Polski. W latach 1977 – 2012 członek Klubu Seniorów Lotnictwa AP.

W roku 2011 Walne Zgromadzenie Aeroklubu Poznańskiego nadało mu godność członka honorowego.

Zawodowo, do roku 1990, związany był z WSK-Okęcie – Zakład Usług Agrolotniczych. Posiadając uprawnienia pilota „Agro”, wykonywał loty usługowe w kraju i za granicą (Egipt, Etiopia, Sudan, ZSRR).

Całe swoje dorosłe życie poświęcił pracy w lotnictwie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 26 kwietnia (czwartek) o godz. 9:30 w Kaplicy na cmentarzu Junikowo w Poznaniu.


Aeroklub Poznański ze smutkiem poinformował, że 21 kwietnia zmarł w wieku 93 lat Kazimierz Zdzisław Hyjek, urodzony w Dopiewie 27 lutego 1925 roku.

Z Aeroklubem Poznańskim związany od 1946 roku. Pilot szybowcowy i samolotowy – instruktor. Od roku 1985 członek Klubu Seniorów Lotnictwa AP. Członek honorowy Aeroklubu Poznańskiego (1995).

"Jego ojciec opłacił mu przed wojną pierwszy lot samolotem RWD 13. Po wojnie, w roku 1946 "Kazik" rozpoczyna w Aeroklubie Poznańskim szkolenie szybowcowe, a następnie samolotowe i spadochronowe w Kobylnicy. Jest pilotem i instruktorem. Urząd Bezpieczeństwa na 3 lata zakazuje mu wstępu na lotnisko. Pracował w zakładach lotniczych, w kontroli ruchu lotniczego, w tym na Okęciu w Warszawie i poznańskiej Ławicy. Był zawiadowcą lotniska Kobylnica. Brał udział w pokazach lotniczych. Z lataniem rozstał się w roku 1966. Wierny lotniczej pasji działał na rzecz Aeroklubu Poznańskiego. W wieku 90 lat używał komórki, komputera, GPS, wykopywał stare drzewa z korzeniami, zakładał z wysokiej drabiny budki lęgowe dla ptaków… Był członkiem Klubu Seniorów Lotnictwa." (JH)

Msza św. odbędzie się w środę 25 kwietnia 2018 r. o godz. 12:00 w kościele parafialnym w Suchym Lesie, pogrzeb na cmentarzu w Morasku około godz. 13:15.

Źródło: Aeroklub Poznański
comments powered by Disqus