Inauguracja lotniska w Kąkolewie

Inauguracja lotniska w Kąkolewie (fot. A. Kamieniecki)

Zarząd Aeroklubu Poznańskiego zaprasza członków i sympatyków Aeroklubu na Inaugurację lotniska w Kąkolewie.

Inauguracja odbędzie w dniu 17 czerwca 2017 r. na lotnisku w Kąkolewie koło Grodziska Wielkopolskiego i będzie symbolicznym rozpoczęciem działalności Aeroklubu Poznańskiego na nowym lotnisku.

Impreza odbywać się będzie podczas X Ogólnopolskiego Zlotu Gigantów 2017. Rozpoczęcie o godz. 14:00.

W programie: poświęcenie lotniska, podpisanie aktu inauguracyjnego, pokaz Grupy Akrobacyjnej Żelazny, prezentacja sprzętu lotniczego, biesiada.

Uwaga: Dla pilotów planujących wykonać przelot z lotniska w Kobylnicy do Kąkolewa – odprawa na lotnisku w Kobylnicy w dniu 17 czerwca o godz. 12:00; wylot z Kobylnicy – godz. 13:00.

W dniu 18 kwietnia 2017 roku Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej w wyniku podpisanych umów stał się właścicielem lotniska w Kąkolewie k. Grodziska Wielkopolskiego.

Lotnisko w Kąkolewie, zbudowane w latach 1955-1957 to dawne lotnisko zapasowe dla stacjonującego w latach 50-90 XX w. w podpoznańskich Krzesinach 62 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego (rozformowany w roku 2000; obecnie 31 Baza Lotnictwa Taktycznego).

Lotnisko wyposażone jest asfaltowy pas startowy o długości 2300 m i szerokości 30 m, drogi kołowania, płyty postojowe i drogi techniczne. Łączny obszar lotniska to 188 ha. W roku 1995 lotnictwo wojskowe zaprzestało wykorzystywać Kąkolewo do celów lotniczych.


Lądowisko Kąkolewo

W roku 2016 Aeroklub Poznański przywrócił nieruchomości w Kąkolewie dawną funkcję lotniczą. W dniu 11 stycznia 2016 roku Urząd Lotnictwa Cywilnego wpisał do ewidencji lądowisk lądowisko "KĄKOLEWO" (nr ewid. 343) zarządzane przez Aeroklub Poznański.

W najbliższych planach Aeroklubu jest rejestracja w Kąkolewie lotniska użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, budowa niezbędnej infrastruktury lotniskowej, a w kilkuletniej perspektywie przeniesienie całej działalności lotniczej na nowe lotnisko.

Źródło: Aeroklub Poznański
comments powered by Disqus