XVIII Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym

Aeroklub Pomorski

Trwają XVIII Mistrzostwa Świata w Lataniu Rajdowym w Hiszpanii. Wśród 8 załóg z polskiej ekipy jest 3 reprezentantów z Torunia:

Bolesław Radomski - pilot z nawigatorem Darkiem Lechowskim (obaj z aeroklubu pomorskiego), oraz Michał Osowski nawigator z naszego aeroklubu z pilotem Michałem Wieczorkiem z Krakowa - jednocześnie są to obrońcy 2-go miejsca z przed 3 lat z Mistrzostw Świata z Dubnicy na Słowacji.

31 sierpnia załogi rozpoczęły trening. Organizator przygotował 5 tras rozciągających się raz w górach, raz nad brzegiem morza. Pogoda słoneczna, ładna widoczność, chociaż w górach trochę trzęsło w samolotach. Mapy terenu bardzo szczegółowe, chwilami przydałaby się lupa żeby dojrzeć malutkie mosty na rzekach lub drobne drogi. 4 dni treningu to wbrew pozorom nie tak dużo żeby przyzwyczaić się do nowego terenu.

3. Września w godzinach popołudniowych odbył się pierwszy oficjalny briefing, a następnie ceremonia otwarcia mistrzostw. Po przemarszu wszystkich drużyn po płycie lotniska i spektakularnym ładowaniu skoczków spadochronowych z flagami wszyscy zawodnicy zostali zaproszeni na elegancki bankiet do oddalonego o kilka kilometrów portu. To ostatni taki "luźny dzień". Od jutra zaczyna się rywalizacja o zaszczytne miejsce na podium.

4 Września - początek rywalizacji. Ekipy podzielone na 2obloty. Trasy maja średnio 1h40min i w opinii zawodników do łatwych nie należą. Po trasie na lądowania oceniane przez profesjonalną komisję, która dopatrzy się nawet najdrobniejszych uchybień. Każde koło samolotu jest bacznie obserwowane, w którym sektorze dotknie płyty lotniska. Po dniu pełnym emocji i napięcia piloci i nawigatorzy mogą się zrelaksować na plaży -woda słona, ale przyjemnie ciepła. Dzisiejsza trasa jest z jednej strony treningiem, ale jednocześnie trasa zawodnicza tzn., Jeśli pogoda nie pozwoli na rozegranie którejś z kolejnych 3 tras to wtedy dzisiejsza zostanie zaliczona, natomiast, jeśli pogoda dopisze to nie będzie się liczyła do ogólnej punktacji. Późnym wieczorem podsumowanie wyników, jak na razie prowadza Francuzi, za nimi Czesi, a na 3 Michał Osowski z M.Wieczorkiem.

5 Września rywalizacji ciąg dalszy. Znowu 2 obloty - nastroje po trasie -różne, jedne załogi bardziej zadowolone, inne mniej. Największym zaskoczeniem dla załóg (i to nie tylko polskich) był znak wyłożony na dach lodzi. Wszyscy obstawiali, ze będzie na plaży i jakież było ich zdziwienie, gdy okazało się jak zaskoczyli ich organizatorzy. Jednym słowem po Hiszpanach można się spodziewać wszystkiego! Wyniki 2 dnia zawodów są średnie. Okazało się, że w bardzo dobrej formie są załogi hiszpańskie, które wyprzedziły ekipę z polski i wskoczyły na 3 lokatę. 4 miejsce na dzień dzisiejszy należy do załogi toruńskiej Radomski-Lechowski a tuz za nimi załoga Osowski-Wieczorek. Jednak zawody wciąż trwają i jeszcze 2 konkurencje przed polska kadra narodowa i nikt nie traci nadziei ze jednak uda się stanąć na podium. Cdn...."

Kasia Osowska

Źródło: Aeroklub Pomorski
comments powered by Disqus

Komentarze

Dzięki Kasiu! Wykonujesz wspaniałą ogromną pracę :)