Przejdź do treści
Mural poświęcony wybitnemu baloniarzowi Franciszkowi Hynkowi (fot. Aeroklub Polski)
Źródło artykułu

Zaproszenie na odsłonięcie muralu Franciszka Hynka

Aeroklub Polski serdecznie zaprasza na odsłonięcie muralu poświęconego wybitnemu baloniarzowi Franciszkowi Hynkowi.

Uroczystość odbędzie się 6 września 2019 r. o godzinie 12:00.

Autorzy projektu: "Odlotowa Galeria", Rada i Zarząd Dzielnicy Włochy, Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa, Aeroklub Polski, Stowarzyszenie Lotników Polskich. Mural znajduje się na rogu ulic Hynka i Alei Krakowskiej (samochody można zaparkować od ulicy Sabały).

Franciszek Hynek (ur. 1 grudnia 1897 r. w Krakowie, zm. 8 września 1958 r. w Szatarpach) – podpułkownik i pilot balonowy Wojska Polskiego, dwukrotny zdobywca Pucharu Gordona Bennetta – najbardziej prestiżowych i najstarszych zawodów lotniczych. Dzięki wygranej polskiej załogi w roku ubiegłym, w przyszłym roku zawody o Puchar Gordona Bennetta odbędą się w Polsce.

Franciszek Hynek w 1928 jako pilot balonu „Lwów”, uczestniczył w Krajowych Zawodach Balonów Wolnych o Puchar im. płk. Aleksandra Wańkowicza, gdzie zdobył najwyższą lokatę.

Załoga Franciszek Hynek i nawigator Zbigniew Burzyński była jedną z dwóch wyznaczonych do pierwszego w historii reprezentowania Polski na najbardziej prestiżowych balonowych zawodach świata o puchar Gordona Bennetta odbywających się w 1932 w Szwajcarii. Hynek i Burzyński zajęli wtedy szóste miejsce, a druga polska ekipa Władysław Pomaski i Antoni Janusz – miejsce czwarte.

Wraz ze Zbigniewem Burzyńskim reprezentował Polskę po raz kolejny w pucharze Gordona Bennetta w 1933 w Stanach Zjednoczonych. Polacy balonem SP-ADS „Kościuszko” przelecieli odległość 1370 km od miejsca startu w Chicago, utrzymując się powietrzu przez 39 h i 32 min. Ustanowili tym samym rekord międzynarodowy i zostali zdobywcami trofeum. W ojczyźnie Hynek został wyróżniony za swój wyczyn Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 1934 Hynek znowu reprezentował Polskę w zawodach Pucharu Gordona Bennetta, tym razem odbywających się w Warszawie. Nawigatorem lotu był tym razem Władysław Pomaski, a polska załoga pobiła zarówno Polski, jak i swój własny rekord długości trwania lotu z poprzednich zawodów. Balon SP-ADS „Kościuszko” wylądował po 44-godzinnym locie w miejscowości Anna koło Woroneża w ZSRR, pokonując odległość 1340 km. Hynek po raz drugi został zdobywcą pucharu, a dwie pozostałe polskie załogi zajęły odpowiednio miejsce drugie i czwarte.

W latach 1926–1939 pełnił służbę w 2 batalionie balonowym w Legionowie. Po wybuchu II wojny światowej pełnił funkcję komendanta zorganizowanego w ramach Organizacji Wojskowej „Wilki” – pułku Warszawa–Północ. Był członkiem ZWZ i AK. W połowie 1942 powierzono mu funkcję komendanta Bazy Lotniczej „Łużyce”. Został aresztowany przez Niemców 19 maja 1944 i osadzony na Pawiaku, a po 8 tygodniach odesłany do obozu koncentracyjnego w Gross-Rosen. Później przebywał jeszcze w obozach Fünfteichen, Dora i Bergen-Belsen.

Po wojnie zajmował się popularyzacją lotnictwa w Polsce. W rocznicę Święta Lotnictwa 7 września 1958 major Hynek podjął się przewiezienia na pokładzie balonu SP BZB „Poznań” listów opatrzonych okolicznościowym datownikiem. Balon wyleciał o godzinie 18.20 z gnieźnieńskiego Rynku. Ostatni wpis w dzienniku pokładowym pochodzi z godziny 20.00, wtedy balon znajdował się nad Żninem. Tuż po północy balon zahaczył o linię wysokiego napięcia przechodzącą przez las. Doszło do zapalenia powłoki balonu i eksplozji. Hynek zginął w wyniku katastrofy, a jego ciało odnalazł nad ranem rolnik Alfons Dysarz.  Pochowany został 12 września 1958 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Jeszcze raz zapraszamy 6 września na odsłonięcie muralu poświęconego wybitnemu baloniarzowi Franciszkowi Hynkowi. Poniżej mapka:

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony