Przejdź do treści
Źródło artykułu

Tomasz Kaczmarczyk z Aeroklubu Poznańskiego Mistrzem Polski w akrobacji szybowcowej w klasie advanced

W Jeleniej Górze, piloci zakończyli rywalizację o tytuł Mistrza Polski w akrobacji szybowcowej w klasie advanced. Złe warunki atmosferyczne - zbyt niska podstawa chmur i zbyt silny wiatr sprawiły, że zostały rozstrzygnięte zaledwie trzy konkurencje w klasie advanced i tylko dwie konkurencje zawodów w klasie unlimited, tym samym zgodnie z regulaminem sportowym międzynarodowe zawody w akrobacji szybowcowej w klasie unlimited pozostały nierozegrane.

Trzecią konkurencję Mistrzostw Polski w akrobacji szybowcowej w klasie advanced - pierwszy program nieznany, rozegrany w piątek - wygrał Tomasz Kaczmarczyk z Aeroklubu Poznańskiego. Drugie miejsce wywalczyła Magdalena Stróżyk, również z Aeroklubu Poznańskiego, trzeci był Błażej Morawski z Aeroklubu Częstochowskiego i Podhalańskiego.

W klasyfikacji generalnej po trzech rozegranych konkurencjach w klasie advanced prowadzi Tomasz Kaczmarczyk, który tym samym wywalczył złoty medal i tytuł Mistrza Polski, na drugim miejscu ze srebrnym medalem jest Magdalena Stróżyk, brąz w klasyfikacji generalnej wywalczył Błażej Morawski. Kolejne miejsca zajęli: Jarosław Rudziński, Sławomir Talowski, Katarzyna Żmudzińska i Takashi Sakai.

Wyniki w poszczególnych konkurencjach Mistrzostw Polski w akrobacji szybowcowej w klasie advanced:

Program obowiązkowy znany: Tomasz Kaczmarczyk, Sławomir Talowski, Takashi Sakai
Program dowolny: Sławomir Talowski, Tomasz Kaczmarczyk, Magdalena Stróżyk
Program nieznany: Tomasz Kaczmarczyk, Magdalena Stróżyk, Błażej Morawski

Jerzy Makula, aktualny Mistrz Świata w klasie unlimited i jednocześnie Trener Kadry Narodowej zaznacza, że poziom zawodów był wyrównany. Podkreśla: "Cieszy sam fakt, że powoli przybywa zawodników. Akrobacja szybowcowa rozwija się dzięki ośrodkom akrobacji lotniczej powstającym przy aeroklubach regionalnych, co doskonale widać na przykładzie Aeroklubu Poznańskiego. Jest okazja, aby powalczyć o dobre miejsca podczas zbliżających się mistrzostw świata, które zostaną rozegrane w Dubnicy". Maciej Białek, Sędzie Główny zawodów i jednocześnie doświadczony sędzia międzynarodowy dodaje: "Szkoda, że pogoda uniemożliwiła rozegranie wszystkich programów nieznanych. To właśnie te konkurencje pokazują kunszt pilota. Programy nieznane podawane są do wiadomości podczas zawodów - nie później jednak niż 24 godziny przed startem"

Drugą konkurencję zawodów w klasie unlimited - program dowolny - wygrał Maciej Pospieszyński z Aeroklubu Warszawskiego, za nim był Tomonaro Kaji z Japonii, trzeci Dietmar Poll z Austrii. Po dwóch konkurencjach w klasyfikacji generalnej zawodnicy zajęli kolejno miejsca: Dietmar Poll, Maciej Pospieszyński, Tomonaro Kaji, Jerzy Makula i Stanisław Makula. Zawody w klasie unlimited nie zostały uznane za rozegrane.

Zawody sędziowali: sędzia główny zawodów - Maciej Białek, kierownik sportowy - Elżbieta Urbanowicz. Skład komisji sędziowskiej: Jan Gawęcki, Andrzej Wesołowski i Tadeusz Mężyk, Gerd Ottensmann oraz Miyako Kanao. Dyrektor zawodów – Jacek Musiał, przewodniczący jury – Stanisław Maksymowicz, komisja obliczeniowa – Paweł Szczepanowski.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony