Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata – podsumowanie

Po ponad dwudziestoletniej przerwie we współzawodnictwie w dyscyplinie śmigłowce, Aeroklub Polski wystawił swoją reprezentację na rozegranych w dniach 22-26 sierpnia 2012 roku 14. Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata FAI w Drakino w Rosji. W mistrzostwach wzięły udział dwie polskie załogi w składzie Maciej Węgrzecki – Kamil Pawłow i Marcin Szamborski – Jędrzej Wiler, które startowały na wynajętym na miejscu śmigłowcu Robinson R-44. Trenerem naszych załóg był Białorusin Vladimir Striyonok.

Przez cztery dni rozgrywania mistrzostw rywalizowało ze sobą 50 załóg z 12 krajów świata. Załogi musiały zmierzyć się w takich konkurencjach jak: latanie precyzyjne, slalom „fender rigging” oraz w konkurencji nawigacyjnej. W programie zawodów była też czwarta konkurencja tzw. Freestyle, która odbyła się piątego dnia zawodów i nie była liczona w ogólnej klasyfikacji.

Zawody zakończyły się zwycięstwem reprezentacji Rosji. Tytuł Mistrzów Świata przypadł załodze Zhuperin Alexandr, Burov Nikolay Rosja, która zdobyła 1184,4 pkt. Cała pierwsza dziesiątka była zdominowana przez zawodników rosyjskich. Nasi reprezentanci uplasowali się na pozycjach:
41 załoga Szamborski Marcin, Wiler Jędrzej z dorobkiem 733,6 pkt. oraz 47 załoga Węgrzecki Maciej, Pawłow Kamil, którzy zdobyli 500,6 pkt. Nasz kraj nie została sklasyfikowany drużynowo ze względu na zbyt małą liczbę załóg.

Liczymy że nie był to ostatni występ polskich załóg na zawodach śmigłowcowych – debiutujących, po dwudziestoletniej przerwie, na imprezie takiej rangi. Startujące załogi zdobyły ogromne doświadczenie, które powinno zaowocować organizacją zawodów w kraju oraz miejmy nadzieję wzrostem zainteresowania sportem śmigłowcowym w Polsce.

Już wkrótce, nowo powołana komisja śmigłowcowa umieści i wypełni treścią zakładkę „śmigłowce“ na stronie internetowej Aeroklubu Polskiego. Pojawią się tam wszelkie potrzebne informacje Takie jak: regulamin rozgrywania zawodów, kryteria naboru do kadry śmigłowcowej oraz wszelkie ciekawostki związane z tą egzotyczną jeszcze u nas, aczkolwiek obecną w przeszłości dyscypliną.

Wyniki Śmigłowcowych Mistrzostw Świata dostępne są na stronie mistrzostw.