2 Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Wyścigach Szybowcowych o Puchar Euroregionu Beskidy

Sebastian Kawa Mistrzem Polski w wyścigach szybowcowych

II Mistrzostwa Polski w Wyścigach Szybowcowych o Puchar Euroregionu Beskidy zakończone.

2 maja 2009 r. na Żarze – w Międzybrodziu Żywieckim rozegrana została ostatnia z konkurencji w ramach II Mistrzostw Polski w Wyścigach Szybowcowych o Puchar Euroregionu Beskidy. W zawodach wzięło udział 20 zawodników. Mistrzem Polski został pilot z Aeroklubu Bielsko-Biała – Sebastian Kawa.

W trakcie Mistrzostw prowadzone były dwie klasyfikacje zawodników – klasyfikacja Mistrzostw Polski oraz klasyfikacja międzynarodowa (Qualifying Sailplane Grand Prix), która wyłoniła zawodników do III Mistrzostw Świata w Wyścigach Szybowcowych (światowe Grand Prix).

Sebastian Kawa zdobył tytuł Mistrza Polski wygrywając pięć z siedmiu rozegranych konkurencji. Drugie miejsce i tytuł Vice Mistrza Polski wywalczył Stanisław Wujczak (Aeroklub w Lesznie), a trzecie Piotr Jarysz (Aeroklub Poznański).

Mistrzostwa Polski były jednocześnie eliminacjami do III Mistrzostw Świata w Wyścigach Szybowcowych (Grand Prix), które zostaną rozegrane w Chile w styczniu 2010. Prawo startu w światowym Grand Prix zdobyli piloci którzy zajęli II i III miejsce: Patrick Puskeiler oraz Stanisłwaw Wujczak. Sebestian Kawa, dwukrotny i jednocześnie aktualny mistrz świata w wyścigach szybowcowych już wcześniej uzyskał prawo startu w Chile. Piotr Jarysz będzie zakwalifikowany jako zawodnik rezerwowy.

Wyścigi szybowcowe rozgrywane są w formule zbliżonej do wyścigów Grand Prix Formuły 1. Zwycięzcą konkurencji zostaje pilot, który przetnie linię mety jako pierwszy i pokona wyznaczoną trasę
w najkrótszym czasie. Zwycięzca otrzymuje 9 punktów za konkurencję, drugi pilot dnia 8 punktów
pozostali za każde miejsce o jeden punkt mniej, aż do dziewiątego zawodnika, który otrzyma 1 punkt. Jeśli metę osiąga więcej niż 9 zawodników to zwycięzca dnia otrzymuje 1 punkt bonusowy. Zwycięzcą Grand Prix zostaje pilot, który zgromadził największą łączną liczbę punktów po rozegraniu wszystkich konkurencji.

Rezultaty uzyskane podczas II Mistrzostw Polski w Wyścigach Szybowcowych.
- największa osiągana prędkość przelotu: 240 km/h (+/- 5 km/h),
- największa średnia prędkość z jaką zawodnicy pokonywali trasę ok. 104 km/h.

Finałowa klasyfikacja pilotów po rozegraniu wszystkich konkurencji w załączeniu:
1. Klasyfikacja Mistrzostw Polski – zał. 2_MPwWsz_Zar_2009-05-03
2. Klasyfikacja międzynarodowa (prawo startu w światowym Grand Prix) – zał. SGP_Poland_Zar_2009