Przejdź do treści
Źródło artykułu

Rozpoczęcie Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej – Toruń 2011

Rekordowa liczba ponad 60 pilotów wystartuje w najważniejszych zawodach w akrobacji szybowcowej na świecie w sezonie 2011

W środę, 27 lipca br. na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu piloci akrobacyjni wykonają pierwsze loty zawodnicze w ramach XIV Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Unlimited oraz II Mistrzostw Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced. Już dziś we wtorek, sędziowie zebrali się na seminarium, które odbywa się każdorazowo przed rozpoczęciem Mistrzostw.

Polskę w Mistrzostwach Świata będzie reprezentowało łącznie 9 pilotów – trzech w klasie Unlimited oraz sześciu w klasie Advanced. Oficjalna – finalna, zweryfikowana lista startowa z nazwiskami wszystkich pilotów, będzie dostępna w środę rano.

Kodeks sportowy Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI przewiduje rozegranie 6 konkurencji w każdej klasie, będą to: program obowiązkowy znany, program pierwszy obowiązkowy nieznany, program dowolny, program drugi obowiązkowy nieznany, program trzeci obowiązkowy nieznany oraz program dowolny nieznany. Kolejność programów jest obowiązkowa. Aby Mistrzostwa mogły zostać uznane za rozegrane piloci muszą wykonać minimum po trzy konkurencje w każdej klasie.

Janusz Rosołek, Aeroklubu Pomorskiego wyjaśnia: „Brak opadów to zdecydowanie za mało aby loty mogły się odbywać. Prędkość wiatru na różnych poziomach nie może przekraczać określonych limitów, gdyż zbyt silny wiatr może spowodować wypchnięcie szybowca ze strefy i naliczenie zawodnikowi punktów karnych. Również podstawa chmur powinna być powyżej górnej granicy lotów, która wynosi 1200 m”.

Na zakończenie Mistrzostw zostaną przyznane cztery tytuły mistrzowskie w klasyfikacji indywidualnej. Wyłonieni zostaną: Mistrz Świata w Programie Obowiązkowym Znanym, Mistrz Świata w Programie Dowolnym, Mistrz Świata w Programie Obowiązkowym Nieznanym oraz Mistrz Świata w klasyfikacji ogólnej. Tytuł Mistrzów Świata wywalczy również drużyna, której trzech najlepszych zawodników osiągnie najwyższy łączny wynik.

Piloci będą wykonywali swoje loty w specjalnie wyznaczonej strefie akrobacyjnej 1000m x 1000m x 1000m. Dolna granica wysokości, której piloci nie mogą przekroczyć wynosi 200 m, a górna 1200 m. Za każdorazowe przekroczenie granic strefy zarówno w linii poziomej jak i pionowej zostaną naliczone punkty karne. W trakcie wykonywania lotu każdy z zawodników będzie miał zainstalowane specjalne urządzenie mierzące wysokość na której wykonywane są poszczególne elementy konkurencji. Stosowany podczas mistrzostw system pomiaru wysokości został opracowany i przygotowany przez Aeroklub Poznański we współpracy z Politechniką Poznańską. System po przetestowaniu został certyfikowany przez Międzynarodową Komisję Akrobacji Lotniczej.
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony