WAAC 2012 Hungary

Rozegrano pierwszą konkurencję Mistrzostw Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced

W węgierskiej miejscowości Nyiregyhaza trwają X Mistrzostwa Świata w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced. W niedzielę przedstawione zostały oficjalne wyniki po zakończeniu rozgrywanej przez trzy dni pierwszej konkurencji - Programu Obowiązkowego.

W Programie Obowiązkowym Polacy zajęli odległe miejsca. Najwyżej z polskich pilotów został oceniony przez sędziów Radosław Rumszewicz z Aeroklubu Śląskiego, który zajął 27. miejsce. Łukasz Czepiela (Aeroklub Poznański) zajął miejsce 54., Łukasz Świderski (Aeroklub Podhalański) był 62. Rumszewicz, Czepiela oraz Świderski startowali na Extrze 300L SP-AUP. Piotr Szczepański z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej na Extrze 330LC D-EXAF był 65. Artur Kielak oraz Sebastian Nowicki na samolocie Sbach 300 SP-EED obaj z Aeroklubu Śląskiego zajęli odpowiednio 73. i 78. miejsca.

Na pierwszych miejscach tradycyjnie już Francuzi i Rosjanie: Simon de la Breteche, Romain Fhal, Anton Berkutov i Maxim Barabanov.
Szczegółowe wyniki po pierwszej konkurencji

W zawodach startuje 81 pilotów z całego świata. Faworytami są Francuzi - aktualni Mistrzowie Świata i Europy oraz Rosjanie aktualni srebrni medaliści Mistrzostw Europy i brązowi medaliści Mistrzostw Świata.

W niedzielę rozpoczęta została druga konkurencja - Program Dowolny, którzy zawodnicy przygotowywali sobie indywidualnie. W pierwszej kolejności startowali zawodnicy z ostatniej dziesiątki. Artur Kielak po wykonaniu Programu Dowolnego zajmuje 5. miejsce, Łukasz Świderski 32., Łukasz Czepiela 33., Piotr Szczepański 41. oraz Sebastian Nowicki 49. jednak na swój start czeka jeszcze 30 najwyżej sklasyfikowanych w programie obowiązkowym zawodników w tym Radek Rumszewicz.

Jeżeli zostaną rozegrane minimum trzy konkurencje z czterech – Program Obowiązkowy, Program Dowolny oraz Program Nieznany - wówczas wyniki z pierwszej konkurencji, Programu bowiązkowego nie będą wliczane do klasyfikacji ogólnej i tym samym Polacy cały czas jeszcze teoretycznie mają szanse na dobre lokaty końcowe. Przy sprzyjających warunkach pogodowych na rozegranie jednej konkurencji - ok. 80 pilotów - potrzeba dwóch dni. Mistrzostwa kończą się w sobotę i wówczas najpóźniej poznamy aktualnych Mistrzów Świata w akrobacji samolotowej w klasie Advanced, a już od czwartku 9 sierpnia tytułu Mistrza Świata będzie bronił Jerzy Makula wraz z polską reprezentacją w rozpoczynających się w Dubnicy Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Unlimited.