David Monks nowym Prezydentem FAI

David Monks, Prezydent FAI (fot. fai.org)

David Monks z Wielkiej Brytanii został wybrany na nowego Prezydenta FAI, Międzynarodowej Federacji Sportów Lotniczych na dwuletnią kadencję. Jego wybór odbył się podczas obrad 114. Konferencji Generalnej FAI, która odbyła się online w dniach od 2 do 5 grudnia 2020 r.

53-letni David Monks z Wielkiej Brytanii z zawodu jest inżynierem elektrykiem. W 1995 roku uczył się latać na helikopterach. Złapał bakcyla do lotnictwa i od tego czasu piastował stanowiska w kilku organizacjach sportów lotniczych, w tym był prezesem Royal Aeroklub Wielka Brytania i Helicopter Club of Great Britain. Był również bardzo aktywnym członkiem w FAI, a dokładnie Komisji Śmigłowcowej FAI oraz Komisji FAI Sportu Lotniczego od 2009 roku.

Przez lata David Monks brał udział w wielu Mistrzostwach FAI i zawodach regionalnych. Zdobył brązowy medal na Śmigłowcowych Mistrzostwach Świata FAI w 2008 roku i dwa srebrne medale na FAI WHC w 2012 roku. Na swoim koncie ma także trzy rekordy świata FAI. Zagorzały propagator sportów lotniczych i organizator wszystkich zawodów w Wielkiej Brytanii. Jemu przypisuje się wprowadzenie nowych formatów rozgrywek na Wyspach.

Jestem zachwycony moją nominacją. Wraz z nowo wybranym Zarządem zapewniam, że zrealizujemy wizję, jaką mamy dla FAI, mając na uwadze także wyzwania, przed którymi wszyscy stoimy – powiedział David Monks w reakcji na ogłoszenie wyniku wyborów.

Mandat Davida Monksa rozpoczął się natychmiast po zakończeniu konferencji. Brytyjczyk jest następcą Boba Hendersona, który trzymał stery FAI przez ostatnie dwa lata.

Źródło: Aeroklub Polski
comments powered by Disqus