Odlotowe Andrzejki na lotnisku w Krośnie

Odlotowe Andrzejki na lotnisku w Krośnie (fot. aeroklub-podkarpacki.pl)

Aeroklub Podkarpacki zaprasza dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy w sobotę, 28 listopada 2015 r. Początek imprezy o godzinie 11:00. Uczestnicy zabawy niepowini obawiać się pogody, ponieważ zajęcia będą odbywały się pod dachem – w pomieszczeniach ogrzewanych.

W programie imprezy "Odlotowe Andrzejki" znalazły się zajęcia w spadochroniarni, modelarni, sali historii oraz w hangarze. Będą też wróżby andrzejkowe, konkursy, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji. Odbędzie się również pokaz filmy „Totalna magia” – romantycznej komedii z Sandrą Bullock i Nicole Kidman.

Dla miłośników lotnictwa organizatorzy przewidzieli również lot na symulatorze oraz loty zapoznawcze.

Więcej informacji na stronie: www.aeroklub-podkarpacki.pl


Hangar i wieża lotów na lotnisku w Krośnie (fot. pl.wikipedia.org)

Projekt budowy lotniska w Krośnie narodził się dzięki gen. bryg. Ludomiłowi Rayskiemu i uchwale Rady Miasta w 1928 r. Roboty rozpoczęto w dwa lata potem i już w 1932 r. obiekt został ukończony. W 1937 r. podjęto jego rozbudowę ukończoną na przełomie 1938/1939. W 1938 r. przeniesiono tu Szkołę Lotniczą z Bydgoszczy.

Sport lotniczy w Krośnie sięga początkami 1931 r., kiedy zaczęto zbierać fundusze na budowę szybowców. W 1934 r. pierwszy szybowiec był gotowy i został zarejestrowany jako 44 w Polsce. W Krośnie powstało Koło Szybowcowe, a w 1938 r. nastąpiło oficjalne otwarcie Aeroklubu i Centrum Wyszkolenia Pilotów i Mechaników. Pierwszym prezesem Aeroklubu był inż. Kazimierz Pirgo.

1 września 1939 r. krośnieńskie lotnisko zostało zbombardowane. Podczas okupacji Niemcy wykorzystywali je jako strategiczne lotnisko w wojnie z ZSRR. Startowały z niego eskadry samolotów bombowych. We wrześniu 1944 r., Niemcy wysadzili obiekty na krośnieńskim lotnisku.

Wkrótce po wyzwoleniu, bo już w październiku 1944 r. wznowiono sportowe loty, a 10 października 1945 r. reaktywowano pracę Aeroklubu. Rozpoczynało tu karierę wielu polskich pilotów, szybowników i spadochroniarzy.

Źródło: Aeroklub Podkarpacki
comments powered by Disqus