„Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna” – spotkanie Lesławem Wilkiem

„Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna” – spotkanie Lesławem Wilkiem

Krośnieński Klub Seniorów Lotnictwa zaprasza na spotkanie otwarte wszystkich miłośników lotnictwa. Spotkanie odbędzie sie w dniu 1 marca 2018 r. o godz. 17:00 w klubowej Sali Historii i Tradycji (budynek przy Aeroklubie Podkarpackim Ul. Żwirki i Wigury 8, 38-400 Krosno).

Wiedzą w temacie „Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna” podzieli się pasjonat historii, muzealnik Lesław Wilk z Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, placówki muzealnej gromadzącej i eksponującej zbiory związane z podkarpackimi polami bitewnymi z lat 1914-1945.

Aktualnie muzeum posiada blisko 2 tysiące eksponatów, które są depozytami ich właścicieli – organizatorów muzeum. Liczba eksponatów ciągle rośnie, przy czym zapoczątkowały ją przedmioty zebrane kilkadziesiąt lat temu, z różnych zakątków Podkarpacia, gdzie niszczały i były w tamtym czasie na ogół łatwo dostępne. Obecnie eksponaty pozyskiwane są w wyniku zakupów, jednakże zdarzają się i przypadki darowizn.

Zbiory prezentowane są w formie ekspozycji stałej w budynku mieszczącym muzeum, wystawie półplenerowej na terenie posesji oraz w graniczącym z nią schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej, przynależnym wówczas do rozległej infrastruktury krośnieńskiego lotniska.

Wśród ekspozycji stałych muzeum znalazła się też ekspozycja pt.: „Lotnictwo II wojny światowej w strefie Krosna”.

Lesław Wilk jest wielki pasjonatem historii lotnictwa na Podkarpaciu. Z jego inicjatywy w czerwcu 2017 roku w Świerzowej Polskiej wydobyto m.in. śmigło samolotu Messerschmitt bf 109 (na zdjęciu), które dziś można podziwiać w wymienionym muzeum. W 2015 roku ten miejscowy pasjonat lotnictwa zainicjował poszukiwania wraku niemieckiego bombowca z czasów II wojny światowej – Junkers Ju87 Stuka Odnaleziony pod Krosnem samolotem leciał rumuński pilot.

"Pierwsze informacje o JU-87 Stuka, który uległ katastrofie w czasie II wojny światowej w pobliżu miejscowości Krościenko Wyżne dotarły do mnie już około 20 lat temu. Przez ten czas intuicyjnie zbierałem i gromadziłem wszelkie informacje o tym wypadku. Ze zniszczonej kabiny, wbitej na głębokość ponad 4 m udało się wydobyć szczątki ludzkie pilota. Znaleziono również zegarek, którego wskazówki odcisnęły na tarczy godzinę 11:28." – pisał Lesław Wilk, inicjator akcji wydobycia bombowca.

(fot. archiwum lotniczepodkarpackie.pl)

O nigdzie nieopublikowanych faktach z tej wojennej katastrofy i szczegółach wydobycia myśliwca będzie opowiadał zainteresowanym na zapowiadanym i polecanym przez nas spotkaniu.

Nie może was tam zabraknąć. Zapraszamy!

Z nim będziecie mogli o tym porozmawiać już 1 marca (czwartek) o godz. 17:00 na spotkaniu w Krośnieńskim Klubie Seniorów Lotnictwa. Ale skąd wziął się ten samolot nad Krościenkiem, kim był pilot, którego szczątki wydobyto wraz z wrakiem, co pamiętają świadkowie tego zdarzenia, jak przebiegało wydobycie samolotu ? Tymczasem zobaczcie na filmie:

Źródło: Aeroklub Podkarpacki
comments powered by Disqus