Przejdź do treści
Szybowce i samoloty na lotnisku Łososina Dolna (fot. aeroklubpodhalanski.pl)
Źródło artykułu

Jesienne zawody samolotowe i szybowcowe im. Ryszarda Jaworza–Dutki - nowy termin

Aeroklub Podhalański zaprasza do udziału w Jesiennych Zawodach Samolotowych i Szybowcowych im. Ryszarda Jaworza–Dutki, które zostaną rozegrane na lotnisku Łososina Dolna (EPNL).

Zawody samolotowe – nawigacyjne oraz szybowcowe – celność lądowania zaplanowano na minioną sobotę, jednak ze względu na niesprzyjającą do lotów prognozę pogody oraz pogrzeb śp. Wiktora Barańskiego i wyjazd ze Sztandarem przeniesiono zawody na termin zapasowy, tj. sobota 8 października 2022 r.

Zgłoszenia udziału należy kierować na adres: aeroklubpodhalanski@wp.pl do dnia 6 października br.

Załoga składa się z pilota i nawigatora. Pilot musi posiadać spełnione wszelkie formalności, łącznie z możliwością zabrania na pokład podróżnego. Trasa nawigacyjna około 30 minut będzie polegać na rozpoznaniu obiektów na podstawie zdjęć oraz próbie celności lądowania.

W zależności od ilości zgłoszeń będziemy starać się dostosować organizację tak, aby wszystkie zgłoszone załogi mogły wystartować. Zapraszamy posiadaczy prywatnych samolotów do udziału w zawodach – informują organizatorzy.

Do dyspozycji 2 samoloty Cessna 152 oraz 3Xtrim.

Odprawa odbędzie się o godz. 9.00. 

Zawody szybowcowe na celność lądowania planowane są na ten sam dzień. Zgłoszenia do udziału w zawodach szybowcowych należy kierować na adres: aeroklubpodhalanski@wp.pl do dnia 6 października br. Przygotowanie sprzętu i startu, godz. 9.00. Udział w zawodach tylko dla obecnych na przygotowaniu i odprawie.

Po zawodach Aeroklub Podhalański zaprasza na wspólne grillowanie!

Lotnisko Łososina Dolna

Lotnisko Łososina Dolna


Ryszard Jaworz–Dutka karierę pilota rozpoczął w 1962 roku. Latał na poniemieckich Żurawiach, dwupłatowych CSS-13 (PO-2), Jakach 18, Gawronach, Wilgach i „Antkach”(AN-2). Od połowy lat 70. na stałe związał się z lotnictwem komunikacyjnym. Od 1976 roku był kapitan pilotem samolotów pasażerskich PLL LOT, na początku turbośmigłowych AN-24 i IŁ-18, później na trasach międzykontynentalnych na samolotach odrzutowych IŁ-62, a potem Boeingach 767. Był w pierwszej grupie Polaków szkolonych w USA w pilotowaniu boeingów i licencjonowanych na te maszyny. Posiadał uprawnienia instruktora pilota.

Ryszard Jaworz–Dutka był instruktorem Aeroklubu Podhalańskiego w Łososinie Dolnej oraz członkiem Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego. Został wyróżniony w konkursie „Skrzydlatej Polski” honorowym tytułem Najsympatyczniejszego Instruktora Lotnictwa Komunikacyjnego 98”. Otrzymał odznaki: Zasłużonego pracownika „LOT” z diamentami oraz Złotą Szybowcową z diamentami. Zmarł 31.08.2015 r. w wieku 69 lat.

Ryszard Jaworz-Dutka za sterami samolotu (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Ryszard Jaworz-Dutka za sterami samolotu (fot. kadr z filmu na youtube.com)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony