Piloci z Jordanii odlecieli z lotniska w Nowym Targu

Piloci z Jordanii odlecieli z lotniska w Nowym Targu (fot. Michał Adamowski)

W pokazach lotniczych, w ramach Nowotarskiego Pikniku Lotniczego, udział wzięli piloci z Grupy Akrobacyjnej Royal Jordanian Falcons. Grupa ta została założona w 1976 roku przez Jego Wysokość Króla Husseina Bin Talal w celu promocji pokoju i przyjaźni na świecie przez sztukę awiacji.

Na początku piloci latali na dwupłatowcach Pitts S2A, ale później flota została zastąpiona samolotami Extra-300L. Na tych właśnie samolotach Jordańczycy wykonywali podniebne ewolucje nad nowotarskim lotniskiem.

Sokoły z Jordanii uczestniczyły w wielu znanych na całym świecie pokazach lotniczych, w takich krajach jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Indonezja, USA, Wielka Brytania, Austria, Holandia, Hiszpania, Norwegia, Szwajcaria – a w tym roku również Polska (Nowy Targ).

Zaraz po zakończonym, ostatnim występie Grupy, Dyrektor Royal Jordanian Falcons (RJF) – Mohammed Al Jaloudi wręczył na ręce Prezesa Aeroklubu Nowy Targ (ANT) – Pawła Kosa oraz Wiceprezesa ANT – Andrzeja Łapsy, pamiątkowe zdjęcie Grupy oraz płaskorzeźbę jednego z jordańskich miast – Petra.

Gospodarze nie pozostając dłużni, zorganizowali Jordańczykom prawdziwe góralskie pożegnanie. Ostatnim chwilom ich pobytu na polskiej ziemi, towarzyszyła muzyka w wykonaniu kapeli góralskiej.

Na pamiątkę wizyty na nowotarskim lotnisku, Prezes ANT złożył na ręce Dyrektora RJF, oryginalną góralską ciupagę oraz kapelusz z orlim piórem.

Podziękował serdecznie za przybycie na Podhale, wyrażając jednocześnie nadzieję na ponowne spotkanie już w przyszłym roku na Nowotarskim Pikniku Lotniczym organizowanym z okazji 85-lecia powstania lotniska w Nowym Targu.

zdjęcia: Michał Adamowski

Źródło: Aeroklub Nowy Targ
comments powered by Disqus