Kolejny samolot we flocie Aeroklubu Nowy Targ

Kolejny samolot we flocie Aeroklubu Nowy Targ (fot. Aeroklub Nowy Targ)

W środę (15 kwietnia) na nowotarskim lotnisku wylądowała 4-miejscowa Cessna 172, nowy nabytek Aeroklubu Nowy Targ. Samolot przyleciał z odległej Hiszpanii, pokonując blisko 2000km.

Za jej sterami zasiedli Marcin Kwiatosz (wielokrotny uczestnik Samolotowych Nawigacyjnych oraz Rajdowych Mistrzostw Świata i Europy) a także Marek Masalski (pilot z uprawnieniami mechanika samolotowego, właściciel samolotu Piper Cub). Lot trwał 3 dni i wymagał wielu międzylądowań. Załoga odwiedziła takie lotniska jak: Leida (Hiszpania), Montelimar (Francja), Valence (Francja), Colmar (Francja), Bayreuth (Niemcy), Jelenia Góra (Polska), po czym samolot dotarł do swojej nowej lotniczej bazy czyli Nowego Targu.

Niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że współwłaścicielem samolotu do niedawna był znany światowy architekt Carlos Lamela de Vargas (Estudio Lamela), który zaprojektował bardzo wiele znanych obiektów w Polsce i na świecie. Z jego deski kreślarskiej zeszły takie projekty jak: terminal 4 lotniska Balice-Kraków, terminal 2 na lotnisku Chopina w Warszawie, budowa 2 linii metra w Warszawie, stadion miejski w Lublinie, stadion miejski Cracovia w Krakowie, hala sportowa TS Wisła w Krakowie oraz wiele innych.

Nowy nabytek będzie wykorzystywany przez miejscowy Aeroklub do prowadzenia działalności statutowej, w szczególności szkoleń samolotowych, lotów widokowych nad Podhalem oraz usług lotniczych.

Samolot ze względu na swoją wyjątkową barwę był przez Włochów nazywany „Limoncello” – od słynnego włoskiego likieru cytrynowego w tym samym kolorze. Nowotarżanie określają go zamiennie „Kanarkiem”. Czas pokaże, która nazwa zostanie na dłużej przy nowej maszynie.

Źródło: Aeroklub Nowy Targ
comments powered by Disqus